Integrovaný záchranný systém včera večer opět skvěle zafungoval.

Celý článek

Zástupci Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje dnes oficiálně za účasti hejtmanky Plzeňského kraje Ilony Mauritzové a starosty městského obvodu Plzeň 4 Tomáše Soukupa oficiálně převzali společně se stavebníky staveniště zbrusu nové výjezdové základny v Plzni na Doubravce.

Celý článek

Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje Vás srdečně zve na oficiální předání staveniště a poklep základního kamene nové výjezdové základny ve Hřbitovní ulici na Doubravce. Malá slavnost se ukuteční ve čtvrtek 1. července od 17:00.

Pozvánka Doubravka finál. JPG

Hasiči, policisté, zdravotníci a strážníci městské policie v úterý 29. června uvedli do provozu čtyři nové vozy. Jedná se o čtyři herní prvky, které jsou vyvedené v barvách dané záchranné složky. Městský obvod se rozhodl tímto způsobem poděkovat za práci složkám IZS.

Celý článek

Psal se 28. leden 2021. Bylo chladno a silně pršelo. Hlavní sestra Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Mgr. Jana Průchová se kolem patnácté hodiny vracela z práce domů na jih Plzeňska. 


V na rohu ulic K Plzenci a Pampelišková v plzeňských Černicích, nedaleko od OC Olympia, si povšimla na chodníku bezvládné ženy. Ihned zastavila a vyběhla zjistit, co se stalo. Paní byla v bezvědomí a nedýchala. Kousek od ní ležel mobilní telefon.

"Šla jsem od dcery na zastávku MHD, když se mi zcela neočekávaně udělalo špatně a zatočila se mi hlava," popisuje dnes situaci bývalá učitelka ZŠ Daniela Moravcová. Vytáhla jsem mobilní telefon a vytočila dceřino číslo, chtěla jsem, aby pro mne přijela. Do telefonu už jsem ale nic neřekla, protože jsem zkolaboval.

Jana Průchová nezaváhala - pacientku zběžně prohlédla, uvolnila jí dýchací cesty záklonem hlavy a protože zjistila gasping, okamžitě začala resuscitovat. Mezitím volala na tísňovou linku 155, aby na místo přivolala své kolegy záchranáře. Po několikaminutové resuscitaci se pacientka probrala k plnému vědomí a ZZS PK jí transportovala na urgentní příjem FN Plzeň. Pacientka utrpěla fibrilační zástavu srdce a následně ve Fakultní nemocnici absolvovala operaci srdeční chlopně. O svém onemocnění neměla před tím ani tušení. Po prodělané příhodě se plně zotavila, svojí zachránkyni vypátrala a dnes přišla Janě Průchové do sídla ZZS PK na Klatovské třídě poděkovat za záchranu života.

"Můj strážný anděli, děkuji osudu, že mi Vás seslal právě tehdy, když jsem Vás nejvíc potřeebovala," začíná děkovný dopis od paní Daniely. Bylo opravdu obrovským štěstím, že místem právě projížděla velezkušená a v resuscitaci trénovaná zdravotní sestra, která před svou kariérou hlavní sestry ZZS nejenže pracovala ve výjezdových skupinách, ale dokonce létala v posádce letecké záchranné služby. Ač s sebou neměla žádné pomůcky, pacientku účinně zresuscitovala tak, že netrpí žádným neurologickým deficitem.

"Neváhala jsem ani vteřinu, hned naběhly zažité mechanismy, které člověku z hlavy nikdo nesmaže. Pouze mi komplikovaly práci déšť a zima. Také mi v telefonním hovoru s naším operátorem Zdravotnického operačního střediska dělalo trochu potíže popsat, kde přesně se nacházím. Vše se odehrálo v řádu minut. Prochladlá jsem odjela normálně domů. Pobrečela jsem si, až když mě paní Moravcová vyhledala a kontaktovala, " vzpomíná Jana Průchová s tím, že měla obrovskou radost, že vše dobře dopadlo a pacientka se uzdravila. Jaký by byl její osud, pokud by právě neprojížděla kolem, lze jen těžko odhadnout.

Fibrilační zástavy postihují zcela neočekávaně lidi nejrůznějšího věku, občas i velmi mladé sportovce. Pokud není alespoň laická resuscitace zahájena do dvou minut, hrozí pacientovi nejrůznější neurologické postižení, v případě delší prodlevy mozková smrt.

Příběh Daniely Moravcové má ale šťastný konec, vše dopadlo dobře a my můžeme být na všímavost a pohotovost naší hlavní sestry Jany Průchové právem hrdí!

Text a foto: Vítězslav Sladký

 

ZZS DĚK

 

ZZS DĚK 1

Záchranáři Bio Hazard teamu Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje dnes cvičili společně se Zásahovým týmem Infekční kliniky FN Plzeň.

Celý článek

Poděkování krajských zdravotnických záchranářů míří do obce Dobřív, které přispěla ZZS PK, konkrétně výjezdové základně Rokycany, na speciální záchranářský batoh částkou 5 tisíc korun.

Celý článek

Milá návštěva zamířila dnes mezi krajské zdravotnické záchranáře do jejich sídla v Plzni  na Borech.

Celý článek

Krajští zdravotničtí záchranáři dnes převzali od dárkyně dva záchranářské batohy Berlin - PAX- Tec 2019 se sadou vnitřních kapsiček v hodnotě 21.291 korun. 

Celý článek

Linka 155… právě sem se sbíhají tísňová volání z celého Plzeňského kraje, pokud má kdokoli zdravotní problém. Od zástav oběhu, dopravních nehod, infarktů myokardu nebo dušností, až třeba po rady, kde je zubní pohotovost nebo otevřená lékárna.

Celý článek

Za loňský rok ošetřily výjezdové skupiny zdravotnických záchranných služeb v České republice pacienty při 963 130 událostech. Denně vyrazí zdravotníci na pomoc přibližně třem tisícům lidí. Z některé z výjezdových základen napříč republikou vyjede sanitka v průměru každou půl minutu. Na začátku naprosté většiny těchto příběhů je trojmístné číslo vytočené na telefonu: 155. Na sobotu, se symbolickým datem 15. 5., připadl už pátý Den linky 155.

Celý článek

Nadační fond Kryštůfek inovoval  svojí loutku Kryštůfka záchranáře, který dostal novou tvář.

Celý článek

Chcete pracovat v moderním a akčním prostředí? Hledáme nové lékaře pro výjezdovou oblast Venkov.

Inzerce Venkov

Nejmodernější nanoroušky získali darem krajští zdravotničtí záchranáři. Zdravotnické záchranné službě Plzeňského kraje jich 150 ks darovala Helena Šnebergrová, jednatelka společnosti NAFIGO.

Celý článek

 V pátek 30. dubna se odehrála na výjezdové základně Tachov Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje hned v devět hodin ráno malá slavnost. Zástupci města přišli osobně poděkovat zdravotnickým záchranářům za jejich mimořádné nasazení v boji s nemocí Covid-19.

Celý článek

BEZ VÁS BY TO NEŠLO - tak zní vzkaz, který zdravotníkům jako alespoň virtuální poděkování poslali školáci z Vysokého Mýta.

Celý článek

Nevídané. Hned ke třem případům napadení nožem mezi skupinkami cizinců vyjížděli krajští zdravotničtí záchranáři ZZS PK během pouhých čtyř dnů. Napadení v nemocnici bojují o život.

Celý článek

Krajští zdravotničtí záchranáři dnes ocenili plaketou a pamětním listem tři desítky studentů, kteří jim pomáhali v boji s celosvětovou pandemií nemoci Covid - 19.

Celý článek

Jarní teploty začátku tohoto týdne a následné svátky vylákaly mnohé příznivce jedné stopy oprášit své stroje po zimním spánku.

Celý článek

 Milou pozornost obdrželi dnes krajští zdravotničtí záchranáři od svého zřizovatele, kterým je Plzeňský kraj.

Celý článek

Přesně před rokem v Čechách skonala první oběť koronaviru. Stal se jí ve velmi požehnaném věku čtyřiadevadesátiletý muž z Prahy.

Celý článek

Počty výjezdů Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje překračují veškeré historické rekordy. Přesto se záchranáři stále setkávají s neuvěřitelným jednáním některých občanů.

Celý článek

V areálu Domažlické nemocnice vzniklo nové dekontaminační pracoviště Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.

Celý článek

Nová, moderně vybavená výjezdová základna pro Zdravotnickou záchrannou službu Plzeňského kraje je ode dneška v provozu ve zrekonstruovaných prostorách v Plané na Tachovsku. Rekonstrukce za 13 mil. Kč byla dokončena o měsíc později z důvodu epidemiologické situace.

Celý článek

Kolona šestnácti sanitek záchranné služby, ke kterým se připojila ještě vozidla hasičů, projela dnes před polednem pomalu Plzní.

Celý článek

V únoru proběhne již devátý ročník tradiční kampaně Suchej únor, která pomáhá široké veřejnosti prověřit její vztah k alkoholu a změnit zaběhlé návyky.

Celý článek

Po krátké těžké nemoci nás 29. ledna 2021 navždy opustil ve věku pouhých dvaašedesáti let dlouholetý řidič Zdravotnické záchranné služby Václav Janeček (narozen 2. září 1958).

Celý článek

 Zdravotnické operační středisko ZZS PK vyslalo v úterý 26. ledna odpoledne výjedovou skupinu RZP ze základny Plzeň - Bory do lesního porostu v chatové oblasti Újezd nade Mží. Muž ročník 1949 tady během procházky v hlubokém sněhu upadl a poranil si dolní končetinu. Z na první pohled banálního úrazu se stalo drama se šťastným koncem.

Celý článek

Prvních jednadvacet záchranářů Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje podstoupilo očkování proti nemoci Covid – 19 v očkovacím centru Fakultní nemocnice v Plzni v neděli 10. ledna 2020.

Celý článek

Letošní oslavy konce roku byly patrně vlivem vládních restrikcí o něco klidnějšší, než v uplynulých letech.

Celý článek