Stříbrská společnost RSF Elektronic spol. s r.o. patří k tradičním podporovatelům Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.

Celý článek

250 dětí z plzeňských základních škol a řadu zájemců z nakupující veřejnosti edukovali operátoři tísňové linky 155 v OC Plaza Plzeň během letošního ročníku Dne s linkou 155.

Celý článek

 Po dvouleté koronavirové odmlce slaví opět zdravotnické záchranné služby po celé republice naplno Den linky 155. Ve většině krajů ČR se uskuteční akce pro veřejnost, při kterých se velcí i malí návštěvníci seznámí s technikou a vybavením zdravotníků nebo si osvěží postupy při poskytování první pomoci.

Firma Abrex vydala již druhé auto ZZS PK jako model!

Celý článek

Ve čtvrtek 28. dubna proběhla na letišti v Líních u Plzně významná oslava. Už třicet let občanům Plzeňského a Karlovarského kraje zachraňuje životy Letecká záchranná služba Armády ČR, tedy konkrétně 243. vrtulníkové letky z 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely.

Celý článek

Zdravotnické operační středisko ZZS PK často aktivuje při život ohrožujících stavech (náhlá zástava oběhu, kritická dušnost, nezvladatelné krvácení) tzv. first respondera.

Celý článek

Po dvouleté pauze se konečně mohl opět uskutečnit jeden z nejpopulárnějších vytrvalostních běhů, Krajský půlmaraton Plzeňského kraje.

Celý článek

Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje požádala město Plzeň, konkrétně Odbor sociálních služeb Magistrátu města Plzně, o dotisk Anamnestických zdravotních a jazykových komunikačních karet pro vybavení všech vozů ZZS v kraji.

Celý článek

Společné cvičení Bio Hazard teamu krajských zdravotnických záchranářů a Hasičkého záchranného sboru proběhlo tento týden na stanici HZS Plzeň Košutka. Podívejte se na fotografie.

Celý článek

 Autobus na boku v ostré zatáčce nad strží, křik figurantů, dvě desítky zraněných. Všude plno hasičů, zdravotnických záchranářů a policistů. A také rozhodčích. Tak probíhalo velké taktické cvičení všech složek IZS s názvem Dopravní nehoda autobusu v nepřístupném terénu. Proběhlo ve středu 6. dubna 2022 nedaleko Plas na Plzeňsku.

Celý článek

 Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje včera slavnostně předala v sídle Krajského úřadu PK diplomy dalším účastníkům tentokrát už třetího akreditovaného kurzu pro řidiče zdravotnické záchranné služby.

Celý článek

Ahoj Víťo,

popravdě řečeno, moc Vítězslavů neznám. Jeden se mnou seděl tři roky na strojárně v první lavici, a dodnes jsme kamarádi. V republice je nás 9.275. Tys teď bohužel ubyl. Asi jsi své jméno zdědil po tátovi, já ne, já ho získal po slavné skladatelce Vítězslavě Kaprálové, kterou můj otec obdivoval. Taky umřela mladá…

Celý článek

 Ve víru skličujících udílostí posledních dnů obdrželi nejen plzeňští krajští zdravotničtí záchranáři pozvání od plzeňských Viktoriánů na fotbal. Celá tzv. první linie se sejde 12. března v Doosan Areně na zápase s Teplicemi.

Celý článek

V souvislosti s děním na Ukrajině vláda ČR dnes vyhlásila krizová opatření a od 4. března chystá nouzový stav.

Celý článek

 Krajští zdravotničtí záchranáři nesouhlasí s vojenskou invazí na Ukrajině. Ukrajinským obyvatelům vyjadřujeme plnou podporu v boji za svobodu vlasti a věříme v mírové ukončení konfliktu. Jako zdravotníci zásadně odmítáme, aby byly kvůli mocenským zájmům mařeny lidské životy v 21. století už i na území Evropy.
 Náš zřizovatel, Plzeňský kraj, zřídil v bývalém obchodním centru Prior na Americké třídě v Plzni Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU). Kromě základních složek IZS (HZS, PČR) zde budou přítomny i další složky státu jako OAMP (Odbor azylové a migrační politiky), SUZ (Správa uprchlických zařízení), dále VZP, Úřad práce pro PK a zástupci některých neziskových organizací, kteří v počáteční fázi pomohou Ukrajincům s žádostmi o udělení víz, s registrací zdravotního pojištění či s ubytováním (Ministerstvo vnitra ČR pak zřizuje portál, kde bude evidence všech volných ubytovacích kapacit). Pokud se uprchlíci nebudou mít jak dopravit do místa ubytování, pomohou jim hasiči. Zdravotničtí záchranáři jsou samozřejmě připraveni zajistit zdravotní pomoc v akutních případech poruchy zdraví či při náhlém zhoršení chronických onemocnění, bude-li to potřeba. Méně závažná onemocnění pak budou řešena pomocí blízce situované EUC Kliniky na Denisově nábřeží. Naše organizace zároveň nabídla pomoc SPISu (Systému psychosociální intervence), který funguje 24 hodin denně.
 V rámci Krizového štábu PK byla zřízena Pracovní skupina KŠ PK pro Ukrajinu, jejímž členem se stal ředitel ZZS PK Pavel Hrdlička. Tato skupina bude koordinovat činnost KAPCU i případnou centrálně požadovanou humanitární pomoc. S materiální či finanční pomocí pro Ukrajinu, o kterou mnozí zaměstnanci projevují zájem, je v současné době vhodné a nejefektivnější se obrátit na humanitární či neziskové organizace (např. ČČK, Člověk v tísni, ADRA, Charita, apod.).
 Jen pro zajímavost, krajští záchranáři mají ve svém středu i operátora ZOS původem z Ukrajiny, který nejenže své kolegy relevantně informuje o událostech přímo z místa konfliktu, ale také přes své příbuzné a známé pomáhá s odvozem darů pro Ukrajince. Podobně se zapojují i záchranáři z Rokycanska. Všem, kteří se na jakémkoli druhu pomoci podílejí, děkujeme.

Text: Pavel Hrdlička, Vítězslav Sladký

Foto: ZZS PK a archiv redakce 

kyjev  kyjev 2

Plzeň se po následující dva dny stává hlavním českým centrem terénní medicíny. V Parkhotelu začaly jubilejní 10. Plzeňské dny urgentní medicíny.

Celý článek

Plzeňští krajští zdravotničtí záchranáři prožili další z velmi rušných víkendů. Zasahovali u několika vážných dopravních nehod, násilného trestného činu, pádu větroně i mnoha opileckých výtržností.

Celý článek

Jak už informoval portál krimi-plzen.cz, krásné poděkování obdrželi krajští zdravotničtí záchranáři od tatínka v terénu narozeného Tobiáše.

Celý článek

Skvělým videem od Romana Berkovce se vracíme k velkému listopadovému cvičení českých a německých zdravotnických záchranářů. Podívat se můžete zde: YOUTUBE

Milujete rychlou jízdu, nebo celý den rádi telefonujete?? Přijďte mezi nás!

Celý článek

 V pátek 7. ledna navšítívili plzeňské zdravotnické záchranáře studenti Střední průmyslové školy strojnické a SOŠ prof. Švejcara v Plzni v doprovodu ředitelky školy Ing. Jarmily Konopové a pedagoga Mgr. Jiřího Prunera.

Celý článek

Jeden milion pro naše záchranáře

 Společnost IVT Tepelná čerpadla podpořila na konci roku 2021 záchranáře, kteří nyní bojují v první linii s pandemií covidu. Prostřednictvím Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR věnovala jeden milion korun, který bude rozdělen mezi 14 krajských záchranných služeb a využit ke zlepšení pracovního prostředí, případně pro sportovní a kulturní aktivity záchranářů.

Celý článek

Plzeňští krajští zdravotničtí záchranáři si klidné oslavy příchodu roku 2022 neužili.

Celý článek