Aktuálně 2022

Šťastný tatínek děkuje záchranářům... aneb proč k porodu vyjíždí tolik sanitek?

Jak už informoval portál krimi-plzen.cz, krásné poděkování obdrželi krajští zdravotničtí záchranáři od tatínka v terénu narozeného Tobiáše.

 Manželka pana Lukáše ucítila ve čtvrtek po obědě porodní bolesti, tatínek tedy budoucí maminku naložil do auta a vyrazil s ní do nemocnice. Musel však zastavit v Konstantinových Lázních a telefonicky se spojit s operačním střediskem záchranné služby, protože se miminko rychle dralo na svět. Zde mu zkušený záchranář začal telefonicky radit, jak postupovat a pomoct manželce s porodem. Místní výjezdová skupina bohužel v tu chvíli zasahovala u jiného vážně nemocného, takže na místo vyrážely tři posádky záchranářů ze Stříbra a Plané. Tobiášek ale závod vyhrál a narodil se za pomoci svého tatínka Lukáše.
"Byl to určitě nejkrásnější den mého života, narodil se mi syn Tobiáš, odrodil jsem si ho sám a jsem na to nesmírně pyšný. Moc děkuji pánovi z linky 155, že mi radil jak správně postupovat a samozřejmě také záchranářům ze Stříbra i Plané, kteří dorazili co nejdříve a o mé dvě lásky se mi pak postarali," popsal nám svůj obrovský zážitek šťastný tatínek Lukáš s tím, že by chtěl veřejně poděkovat všem záchranářům i lékaři, kteří byli na místě.
 "Moc děkujeme za zpětnou vazbu, musím ale říct, že největší kus práce odvedl právě tatínek. Byl velmi pohotový a statečný. O rodící maminku se postaral velmi dobře a to nejdůležitější zvládl bez nás," uvedl nám k tomuto krásnému případu lékař záchranné služby MUDr. Robin Šín.
 "Za celou záchrannou službu bych chtěla poděkovat jednak tatínkovi, který byl opravdu skvělý a pak také našemu operátorovi zdravotnického záchranného střediska Ondrovi, který s tatínkem celý porod telefonicky vedl. Jednalo se o velmi rychlý, překotný porod v autě a Ondra společně s tatínkem celou situaci perfektně zvládli. Po porodu, který proběhl bez komplikací, tatínek ještě synkovi zařídil tepelný komfort, který je v tomto případě velice důležitý, a pak jsme si již chlapečka i maminku do péče přebírali my," uvedla nám Mária Svobodová ze záchranné služby.
 Pohyb výjezdových skupin po Plzeňském kraji shodou okolností v tu chvíli řídil coby vedoucí operátor směny jeden z mediálních zástupců ZZS PK Vítězslav Sladký. Ten dostal posléze mimo jiné dotaz, proč se k porodu sjely hned čtyči sanitky záchranné služby: "Je pravdou, že mi dokonce volala kamarádka, která na výpadovce před Plzní tuto kolonu potkala, co se stalo, jestli někde nebouchla nějaká chemička," usmívá se Vítězslav Sladký. "Podle doporučeného postupu má v ideálním případě jet do porodnice maminka a miminko každý v jiném sanitním voze, a to z důvodu bezpečnosti přepravovaných pacientů. V terénu porozené dítě se snažíme, je-li to možné, kvůli teplotnímu komfortu přepravovat buď v inkubátoru, nebo v tzv. baby-podu, což je vlastně zmenšený inkubátor. Je třeba ho upevnit na nosítka prostřednictvím speciálního zádržného systému, čímž nelze v tomtéž vozidle přepravovat dalšího ležícího pacienta, v tomto případě matku dítěte. Cílíme na maximální bezpečnost miminka, kterému by se v této speciální "schránce" nemělo nic stát ani v případě kolize sanitky. K překotnému porodu tedy vyráží obvykle lékař v RV voze a dvě RZP výjezdové skupiny. Babypod pak musí dovézt záchranářům inspektor provozu z Plzně, a to je ta čtvrtá sanitka," vysvětluje Sladký s tím, že ne vždy musí nutně znamenat větší počet výjezdových skupin na daném místě, že došlo k nějakému hromadnému neštěstí.

Text: Mária Svobodová, Krimi-plzen.cz, Vítězslav Sladký

Foto: ZZS PK, oblast Západ

porod