Aktuálně 2022

Víkend se záchranáři: Pád větroně, dopravní nehody a opilci

Plzeňští krajští zdravotničtí záchranáři prožili další z velmi rušných víkendů. Zasahovali u několika vážných dopravních nehod, násilného trestného činu, pádu větroně i mnoha opileckých výtržností.

 K dvěma nehodám došlo už v pátek odpoledne. Řidič osobního vozu Suzuki narazil u Neznašov na Klatovsku do sloupu, v podvečer pak taxikář s pozitivním testem na drogy přehlédl vlak u Lužan na jižním Plzeňsku. Účastnici těchto nehod skončili s lehčími zraněními v nemocnicích.
 K velmi kuriózní dopravní nehodě pak vyjížděly všechny složky IZS v noci z pátku na sobotu do Příkosic na Rokycansku. Řidič r. 1990 zde ve velké rychlosti naboural s Peugeotem 306 do stromu. Okolo jedoucí svědci se snažili mladému muži v bezvědomí poskytnout první pomoc, ovšem nedokázali jej z vozidla vyprostit, neboť byl připoután řetězem s dvěma visacími zámky k opěrce hlavy. Z vozu jej tedy dokázali dostat až hasiči. Těžce zraněného muže si převzali zdravotničtí záchranáři a ve velmi těžkém stavu jej transportovali na Emergency FN Plzeň.
 Vážné zranění utrpěl i třicetiletý motocyklista bez řidičského průkazu, který havaroval poblíž Blížejova. S mnohačetnými zraněními jej záchranáři vrtulníkem transportovali do FN Plzeň.
 Nepodařené finální přiblížení pak zažil pilot větroně, který v sobotu odpoledne se strojem havaroval v Koterově a i s letounem uvízl na stromě. Naštěstí muž narozený v roce r. 1945 utrpěl jen velmi lehké zranění.
 Celý víkend pak záchranářům přidělávali starosti opilci. Zatímco dvacetiletá řidička automobilu pod vlivem alkoholu pokácela sloup veřejného osvětlení v Sušici, další občané ovlivnění alkoholem a dalšími návykovými látkami se vzájemně napadali a hojně povalovali v ulicích nejen krajské metropole. Jen v noci ze soboty na neděli záchranáři zasahovali u dvou desítek takových případů! V půl čtvrté ráno například vyjížděli k napadené ženě, která se po městě pohybovala i se dvěma malými dětmi. Další opilá se dožadovala výjezdu záchranné služby s řezným poraněním prstu. Záchranáře si volal i youtuber, který nejdříve zkoušel kotrmelce a pak několikrát úmyslně narazil hlavou do zdi, z čehož se mu udělalo nevolno… Vše natáčel na kameru.
 O nálezu ženy v tratolišti krve v Cyklistické ulici v Plzni s následkem úmrtí v podobě násilného činu již informovala PČR. I zde samozřejmě zasahovala ZZS PK, které se oběť snažila marně resuscitovat.

Text: Vítězslav Sladký

Foto: ZZS PK, HZS, Krimi-plzen

neh 1  neh 2  neh 3