Aktuálně 2022

Zdravotničtí záchranáři po covidové pauze opět dohlíželi na Krajský půlmaraton

Po dvouleté pauze se konečně mohl opět uskutečnit jeden z nejpopulárnějších vytrvalostních běhů, Krajský půlmaraton Plzeňského kraje.

V sobotu 23. dubna se běželo již posedmé. Běžce hlavního závodu čekala náročná trasa ze Škodalandu, přes Litice a Šlovice do Dobřan, dále přes Lhotu a Valchu zpět do areálu. Kdo nechtěl běžet nejdelší trasu, mohl se přihlásit na pětikilometrový či desetikilometrový závod. Organizátoři uspořádali i týmové běhy a závody pro děti. Do hlavního půlmaratonu vyběhla zhruba polovina z tisícovky přihlášených běžců.
 Krajští zdravotničtí záchranáři jsou tradičním partnerem tohoto závodu, na němž zajišťují zdravotní dozor a zájemce edukují v první pomoci a laické resuscitaci. Akce se zúčastnilo několik výjezdových skupin RZP, inspektorka provozu a také speciální vozidlo určené pro události s hromadným postižením osob (HPO). Akce se tentokrát obešla bez vážných zranění a vzhledem k chladnějšímu počasí i bez kolapsů z horka.
 Na půlmaratonskou trať vyrazilo zhruba 500 běžců. Finanční odměnu ve výši 10 000, 5 000 a 3 000 Kč si v kategorii Nejlepší běžec Plzeňského kraje odnesli tři muži a tři ženy s trvalým pobytem v kraji. Mezi muži byl s časem 1:13:52 nejrychlejší Jan Šneberger, který v absolutním pořadí byl na druhém místě za Filipem Michálkem z Titan Trilife Zlín (1:12:30). Mezi ženami v kraji zvítězila s časem 1:30:48 Blanka Šindelářová, která zároveň byla nejrychlejší i v absolutním pořadí.
 Za spolupráci děkujeme pořadatelům i studentům oboru Zdravotnické záchranářství na FZS ZČU Plzeň.

Text: Vítězslav Sladký