Aktuálně 2022

Armádní LZS zachraňuje životy už 30 let. Děkujeme!

Ve čtvrtek 28. dubna proběhla na letišti v Líních u Plzně významná oslava. Už třicet let občanům Plzeňského a Karlovarského kraje zachraňuje životy Letecká záchranná služba Armády ČR, tedy konkrétně 243. vrtulníkové letky z 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely.

 Oslav se přímo na letišti zúčastnila řada významných hostů, ať už se jednalo o bývalé i současné zaměstnance, politiky, letecké specialisty nebo novináře. Nechyběl mezi nimi ani lékař František Ždichynec, který prošel na záchranné službě snad všemi funkcemi, od řidiče až po ředitele Záchranné služby hlavního města Prahy. Na konci 80. let stál nejen u pionýrských začátků LZS v Československu, ale i u většiny reformních změn ZZS, jakou bylo například zavedení rendez-vous systému. Setkání s doktorem Ždichyncem je pro každého záchranáře dodnes velmi příjemné a inspirativní. Podobně, jako s průkopníky LZS MUDr. Petrem Horou a MUDr. Michalem Marečkem.
 Oslavu zahájil přelet dvojice letounů JAS-39 Gripen Armády ČR, jejichž piloti tak svým kolegům z letecké záchranné služby přiletěli vzdát čest. Všechny hosty pak přivítal náčelník Odboru letecké záchranné služby a urgentní medicíny plukovník generálního štábu MUDr. Zdeněk Pašek. Mezi nimi nešlo přehlédnout ani legendární piloty Ivana Žáka, Petera Smika či současného velitele pplk. Petra Šafaříka. A samozřejmě návštěvu z naší ZZS PK, kterou vedl ředitel MUDr. Pavel Hrdlička.
 Armádní záchranáři působí v Líních od roku 1991, v roce 1997 byla jejich činnost nekompetentním politickým rozhodnutím přerušena a jejich vysoce profesionální služby nahradila soukromá společnost, která neměla vlastní vhodné vrtulníky a musela si je pronajímat z Německa. Následně v nouzi „zaskočila“ Policie České republiky, aby se v roce 1998 armádní letci do Líní vrátili. Když letecká záchranka v Líních začínala, tvořili její personál dva lékaři, tři zdravotní sestry, šest pilotů a čtyři palubní technici. Fungoval zde i malý dispečink. Nejprve se létalo na vrtulnících Mil Mi-2, případně Mi-17. Od roku 1998 byly nasazeny vrtulníky PLZ W-3A Sokol, které záchranářům věrně slouží dodnes.
 „Plzeňská“ armádní LZS je v České republice jedinou, která zajišťuje základnu komplexně, tedy vč. zdravotnického personálu. Na ostatních stanovištích provozovatel (nestátní letecký dopravce nebo PČR) obstarává techniku plus pilotní a technický personál, zatímco lékaře a záchranáře dodávají místní krajské zdravotnické záchranné služby. V našem kraji zdravotnickou část zásahu indikuje a řídí Zdravotnické operační středisko ZZS PK, vše ostatní je technicky i personálně plně v dikci AČR.
 Za dobu svého fungování vzlétly z letiště v Líních armádní vrtulníky k více než šestnácti a půl tisícům zásahů a jejich posádky se podílely na záchraně více než dvaceti tisíců pacientů! Většinou se jedná o vzlety k vážným dopravním nehodám, srdečním a mozkovým příhodám a k nejzávažnějším úrazům.
 Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje srdečně děkuje svým kolegům za 30 let skvělé spolupráce a přeje v letecké hantýrce oblíbené „kolik vzletů, tolik šťastných přistání“. Jsme rádi, že Vás máme!

Text: Vítězslav Sladký
Foto: Petr Soukup

lzs 6  lzs 2  LZS 1

lzs 3  lzs 5  lzs 4