Aktuálně 2022

Den linky 155. Záchranné služby připravují po dvou letech akce pro veřejnost

 Po dvouleté koronavirové odmlce slaví opět zdravotnické záchranné služby po celé republice naplno Den linky 155. Ve většině krajů ČR se uskuteční akce pro veřejnost, při kterých se velcí i malí návštěvníci seznámí s technikou a vybavením zdravotníků nebo si osvěží postupy při poskytování první pomoci.

 Den linky 155 si každoročně připomínáme symbolicky 15.5. Jelikož toto datum letos vyšlo na neděli, plzeňští krajští zdravotničtí záchranáři hlavní akci pro veřejnost uspořádají o den později, v pondělí 16.5. 2022 ve spodním atriu OC Plaza přímo v centru Plzně. Široká veřejnost bude mít tentokrát zcela unikátně příležitost se seznámit nejen s nejmodernější technikou ZZS PK, ale zavítat i do její historie, která se píše od první poloviny 70. let minulého století. V OC Plaza se na vás od 9 do 19 hodin těší tým operátorů zdravotnického operačního střediska a záchranářů v čele s tiskovou mluvčí a operátorkou ZOS Máriou Svobodovou.

- Přes milion událostí
 Záchranné služby za loňský rok evidují v součtu přes 1 012 000 událostí, kdy po vytočení tísňové linky 155 vyjížděly k pacientům záchranářské, případně i lékařské posádky. Oproti předchozímu roku je to přibližně pětiprocentní nárůst, navíc v náročných podmínkách protiepidemických opatření. I v posledních měsících letošního roku hlásí záchranné služby napříč republikou vzrůstající počet výjezdů.

- Linka 155 – spojení se zdravotníky za pár sekund
 Po vytočení čísla 155 je volající během několika sekund spojen s profesionálními zdravotníky na zdravotnickém operačním středisku příslušné zdravotnické záchranné služby, kterých je v republice celkem 14, jedna v každém kraji a v hlavním městě. Dispečeři a dispečerky volajícímu poradí, jak účinně pomoci sobě nebo druhým, a v případě potřeby na místo vyšlou posádky záchranné služby. Výjezdových skupin je v České republice bezmála 600 a k pacientům vyráží ze 315 základen. V průměru v České republice vyjede z některé základny posádka každou půl minutu.

- Novinky aplikace Záchranka
 V souvislosti se Dnem linky 155 představí už v pátek 13. 5. aplikace Záchranka své inovace, mezi které patří hlavně vytvoření ukrajinské a vietnamské jazykové verze, na kterých se podíleli dobrovolníci z těchto komunit. Majitelé chytrých telefonů si mohou tuto aplikaci nainstalovat zdarma. Jejím prostřednictvím v případě nouze odešlou svou aktuální polohu a zároveň kontaktují záchrannou službu, což je zejména v situacích, kdy volající neví, kde se nachází, neocenitelná věc.

Text: Vítězslav Sladký s využitím společné tiskové zprávy ZZS České republiky

Pozvánka: Mária Svobodová

155 22