Aktuálně 2022

Den s linkou 155 se po covidové pauze opravdu vydařil

250 dětí z plzeňských základních škol a řadu zájemců z nakupující veřejnosti edukovali operátoři tísňové linky 155 v OC Plaza Plzeň během letošního ročníku Dne s linkou 155.

 Mezi "davy" jsme se přitom vrátili po dvouleté přestávce, kdy kvůli epidemii covidu nebylo možné hromadné akce pořádat. Už proto byl o Den s linkou 155 velký zájem. Zatímco dopoledne patřilo místním základním školám, odpoledne a podvečer veřejnosti. Tedy většinou náhodným příchozím, kteří v OC nakupovali. K návštěvě stánku krajských zdravotnických záchranářů je lákala dvě "ostrá" záchranářská vozidla, která si mohli po domluvě se záchranáři také prohlédnout. Hlavní slovo ovšem měla edukace ve správném volání na linku 155 a v laické resuscitaci. Všichni příchozí se také mohli podívat, jak vypadalo pracoviště zdravotnického operačního střediska, tak řečeného dispečinku, před cca pětadvaceti lety, a jak moderní techniku mají k dispozici záchranáři dnes.
 Den linky 155 se slaví od roku 2017 jako připomenutí důležitosti národních tísňových linek, s odkazem na dlouholetou tradici. Dnes patří síť ZOS k nejmodernějším na světě, neb ani v mnoha movitějších zemích není obvyklé, aby s volajícími hovořil vysoce specializovaný zdravotník s komplexními znalostmi v přednemocniční neodkladné péči.
 „Naším cílem je sdělit veřejnosti, že záchranná služba nejsou jen výjezdoví záchranáři a lékaři, se kterými se setkají tváří v tvář, ale také pro volající anonymní operátoři a dispečeři tísňové linky. Jejich tváře volající sice nevidí, ale přesto mají na záchraně lidského života mnohdy zásadní podíl. Svým hlasem vám pomohou v okamžiku, kdy je váš blízký ohrožen na životě,“ uvedl ředitel ZZS PK doktor Pavel Hrdlička.
 Na tísňové lince 155 zazvoní v průměru přibližně každých 15 sekund telefon. Na ten zareagují operátoři některé z krajských zdravotnických záchranných služeb, kteří následně vyšlou do terénu, zhruba každých 30 sekund z více než 300 výjezdových základen v Česku, vozidlo zdravotnické záchranné služby. V celé České republice ročně absolvuje záchranná služba přes milion výjezdů.
 ZZS PK děkuje dětem i veřejnosti za skvělou atmosféru dnešního Dne s linkou 155 a těšíme se naviděnou zase za rok.

Text: Vítězslav Sladký

Foto: ZZS PK (Mária Svobodová, Martin Steiner, Vítězslav Sladký)

Linka 155 1  Linka 155 2  Linka 155 3

Linka 155 4  Linka 155 5  Linka 155 6

Linka 155 7  Linka 155 8