Aktuálně 2022

Krajskou záchranku navštívili studenti z USA, Estonska a Slovenska

Hlavní sídlo krajských zdravotnických záchranářů v Plzni na Klatovské třídě hostilo v minulých dnech exkurze  studentů a pedagogů z několika zahraničních škol, konkrétně z USA, Estonska a Slovenska.

 Zahraniční návštěvníci se dozvěděli základní údaje o historii i součastnosti záchranné služby v Plzeňském kraji. Následně si prohlédli celou budovu včetně předsálí zdravotnického operačního střediska, které je často nazýváno srdcem záchranky. Zde se dozvěděli, jak funguje v Čechách národní tísňová linka 155, kolik operátoři musí zvládat denně hovorů či jak se vyrovnávají s psychickou zátěží při své profesi. Velký úspěch měla i tradiční prohlídka našich sanitních vozů. Mercedesy, Volkswageny, Škodovky pro RV systém i dvě Gazelly pro případ událostí s hromadným postižením osob. Sanitky zaujaly podobně jako dalsí naše vyybavení, transportní inkubátor pro přepravu nedonošenců nebo speciální pomůcky Bio-hazard týmu při kontaktu s vysoce virulentními pacienty.
 Postupně nás navštívily delegace z Utahu (Utah BYU Univerzita), Estonska (Tallin Tervishoiu Körgkool) a SZŠ Nitra. Jednalo se o studijní pobyt v mezinárodní spolupráci s SZŠ a VZŠ Plzeň i v rámci programu Erasmus.

Text: Vítězslav Sladký
Foto: ZZS PK 

exk