Aktuálně 2014

25 let od otevření hranic

 

Dne 8. listopadu 2014 proběhl na hraničním přechodu mezi Českou republikou a Německou spolkovou republikou slavnostní akt k 25. výročí pádu železné opony a otevření hranic.

Této události se zúčastnila řada významných hostů z politického i kulturního života z České republiky a Německa. Českou republiku zastupovali: Václav Šlajs - hejtman Plzeňského kraje, Michaela Marksová  - Tominová - ministryně práce a sociálních věcí, Milan Chovanec - ministr vnitra. Za německou stranu byl Franz Löffler - zemský rada a předseda okresního sněmu a Joachim Herrmann - Bavorský ministr vnitra. Za ZZSPk se slavnostního aktu zúčastnil MUDr. Jan Horejš.

Politici shodně v krátkém projevu připomněli události před 25 roky, které nám umožnily vzájemné sblížení na česko-bavorských hranicích, na jehož základech jsme mohli od roku 1989 budovat hospodářský rozvoj v našem příhraničním regionu a též navázat mnoho přátelských vztahů mezi lidmi.

Po slavnostních projevech následovalo vysázení stromů, čeští politici vysázeli dub, jako symbol německého národa a naopak němečtí představitelé vysázeli lípu, jako symbol českého národa.

Program na české straně zakončila krátkým koncertem česko-německá zpěvačka Debii. Poté se program přesunul do německého Furth im Waldu, nejdříve do městského farního kostela, kde promluvil německý biskup Dr. Rudolf Voderholzer z Regensburgu a také český biskup František Radkovský z Plzně. Následovalo udělování okresních čestných vyznamenání v konferenčním centru. Celý program byl zakončen pohoštěním a poslechem bavorské a české hudby.

 

 

 

DSC01552

 

DSC01558

 

 

DSC01560

 

 

DSC01573

 

 

DSC01580