Aktuálně 2014

Zachraň život s Kryštůfkem

Od ranních hodin až do podvečera probíhala dne 24. 6. V obchodním centru Olympia Plzeň velká akce s názvem „Zachraň život s Kryštůfkem". Organizátory byla Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje, spolu s partnerskou společností Kapitol, a.s. Odbornou garanci poskytla Česká resuscitační rada, která měla na místě své zástupce. Vše akce byla pod záštitou hejtmana Plzeňského kraje pana Václava Šlajse.

 

„Zachraň život s Kryštůfkem" je celostátní projekt, který stále probíhá a ještě bude až do měsíce října v jednotlivých krajských městech. Plzeň se stala již druhým místem po Ostravě, kde řetěz akcí započal. Záchranáři z Plzeňského kraje spolupracují na projektu, který se před třemi lety zahájil. Právě v našich vozidlech se plyšová postavička Kryštůfka nachází.

Dopolední hodiny byly na místě akce zasvěceny především práci se školními kolektivy. V rámci této části, se akce účastnilo přibližně sto padesát dětí. Na jednotlivá stanoviště se však do programu zapojovali také dospělí nebo rodiče s dětmi, kterých v dalších hodinách přibývalo. „Mohu říci, že jsme byli s kolegy nepříjemně překvapeni, jaká lhostejnost panuje v našem městě právě v poskytování život zachraňujících úkonů. Když jsme si dovolili oslovit přihlížející celé akce, setkávali jsme se s nejčastějšími odpověďmi: „tohle já vědět nepotřebuji" a „Od čeho máme záchrannou službu?". Naštěstí se tato akce bude opět opakovat! Budeme rádi, když neodborná veřejnost změní své předsudky a uvědomí si, že i oni sami mohou být těmi postiženými nenadálou událostí a byli by rádi, kdyby jim byl nablízku právě člověk, který správně poskytne první pomoc do příjezdu profesionálního týmu záchranářů a tím zvýšil jejich šanci na přežití ": říká tiskový mluvčí Václav Ondra, který se akce osobně účastnil.

Cílem této akce bylo hlavně edukovat a informovat děti a veřejnost o potřebě základní první pomoci v situaci zástavě krevního oběhu. Veškerá činnost byla zaměřena právě na tuto problematiku a osvojení si teoretických znalostí i praktických dovedností základní resuscitace. Všichni návštěvníci byli na jednotlivých stanovištích seznámeni problematikou z různých úhlů pohledu: Pod vedením instruktorů zdravotnické záchranné služby se zapojili do praktického nácviku resuscitace, viděli ukázku profesionálního týmu a nechyběl ani zkušený operátor linky tísňového volání. Shlédli instruktážní video a mohli formou testu vyzkoušet své znalosti základní první pomoci. Nechyběla prohlídka plně vybaveného vozidla záchranářů, dále probíhaly i další dětské aktivity. Úspěšní neprofesionální (laičtí) zachránci byli odměněni drobnými dárky, které si pak odnášeli s úsměvem na tváři a spokojeni sebou domů.