Aktuálně 2016

Krajští zdravotničtí záchranáři zasahovali u nehody autobusu na D5

Dopravní nehoda jednoho osobního automobilu, dvou kamionů a autobusu s přibližně pětatřiceti cestujícími na 142. km D5 směrem na Rozvadov byla nahlášena zdravotnickému operačnímu středisku Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje 4. ledna 2016 ve 13:00 hod.

První volající hlásil větší množství zakrvácených a zaklíněných osob. Bez prodlení bylo na místo neštěstí vysláno šest výjezdových skupin ZZS z Tachova, Stříbra, Plané a Plzně. O pomoc byly požádány také letecké záchranné služby z Prahy a Českých Budějovic. V 13:05 aktivován traumatologický plán a informovány všechny nemocnice v okolí o možném příjmu většího počtu postižených k ošetření. Rovněž k nehodě vyjela speciální vozidla pro hromadná neštěstí zdravotnické záchranné služby a hasičského záchranného sboru, sedm převozových sanitek a další ambulance záchranné služby Bavorského červeného kříže z blízkého Německa.
Zranění pětatřiceti cestujících na pravidelné autobusové lince Praha - Norimberk převážně německé národnosti se nakonec naštěstí ukázala jako méně vážná, nikdo z účastníků nehody nebyl v přímém ohrožení života. Dva pacienty z autobusu po primárním ošetření čeští záchranáři předali německým kolegům k transportu do německých nemocnic, český řidič kamionu skončil s lehkým zraněním hlavy ve Stodské nemocnici, řidič bulharského kamionu se zraněnou dolní končetinou transport do nemocnice odmítl. Vhledem k charakteru zranění nikdo nebyl převážen letecky. V osobním voze ke zranění nedošlo.
Celá akce byla ukončena v 15.05 hod. Spolupráce mezi složkami IZS byla příkladná, což přispělo k rychlému a profesionálnímu zvládnutí hrozivě vypadající nehody s větším počtem účastníků.

HN D5 4.1.2016 1   HN D5 4.1.2016 5   HN D5 4.1.2016 2

HN D5 4.1.2016 3   HN D5 4.1.2016 4   hn 1

hn 3   hn 2   hn 4

hn 5

 

Foto: Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje