Aktuálně 2016

Gazelly pro mimořádné události vyráží do terénu

Čtveřici zbrusu nových vozidel GAZ GAZterra pro mimořádné události s hromadným postižením osob uvedla začátkem března do provozu Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje.

Tři vozy slouží přímo pro zdravotnickou činnost v terénu, poslední pak pro týlové zabezpečení těchto mimořádných akcí. Zmíněná vozidla byla umístěna na výjezdové základny Plzeň - Bory, Klatovy a Tachov. Odtud budou v případě potřeby vyjíždět k tzv. hromadným neštěstím. Nejčastěji se jedná o dopravní nehody autobusů a železniční neštěstí, může jít ale také o průmyslové havárie, přírodní katastrofy nebo teroristické útoky.

Automobily vyrobil tradiční ruský výrobce terénních a dodávkových vozidel Gaz, podvozkem je opatřil Eltrans Liberec a speciální nástavbu dodal KOV Velim. Vozidla s pohonem 4 x 4 a uzávěrkou diferenciálu pro pohyb i v těžším terénu pohání vznětový motor Cummins 2.8l, který s plně obsazeným automobilem vyvine rychlost 115 km/h. Veškeré světelné výstražné zařízení je v LED technologii, reproduktor třítónové sirény zároveň slouží jako amplión pro mluvené slovo.

Vybavení vozidel je velmi široké. V jeho útrobách nalezneme speciální kontejnery, kufry, batohy a brašny např. pro zajištění dýchacích cest, oxygenoterapii, zajištění vstupu do cévního řečiště, termomanagement nebo fixační pomůcky. Ve dvou kontejnerech jsou pak nezbytné léky a v dalších třech materiál pro ošetření různých poranění. Nechybí ani ochranné pomůcky pro biologická rizika či barvy pro označení stanovišť. Vítaným pomocníkem v terénu bude jistě i nafukovací stan, který jsou záchranáři schopní postavit a zprovoznit díky kompresoru během pěti minut a může sloužit jak pro technologické zázemí, tak jako provizorní ošetřovna.

Pořízením zmíněných vozidel Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje udělala velký krok kupředu v prevenci i praktickém zajištění mimořádných událostí s větším počtem postižených.

P1070338 P1070367 P1070388 P1070379

P1070362 P1070373 P1070375

 Foto: Vítězslav Sladký