Aktuálně 2016

Akce: Dětský den s koňmi a Memoriál J. Vraného v Letinech

Blížící se léto přineslo další akce, kde zdravotničtí záchranáři ze ZZS Pk předvedli svojí techniku a zároveň edukovali veřejnost v první pomoci a základní neodkladné resuscitaci.

Dětský den s koňmi se uskutečnil 18. června v Mirošově na Kamínkách. Od záhájení akce byl k dispozici náš sanitní vůz, který si mohl každý z účastníků prohlédnout. Děti i dospělé zajímalo, co se v útrobách žluté sanitky skrývá a jaké vybavení mají záchranáři k dispozici. Posléze hasiči z HZS - správy železniční dopravní cesty, kteří se specializují na záchranu osob ve výškách, předvedli ukázku své speciální činnosti. Následoval šetrný transport pacienta po lanech na zem, kde již čekal vůz ZZS PK. Naše výjezdová skupina si pacienta od hasičů převzala, ošetřila jej a odtransportovala. Celou záchrannou akci komentoval MUDr. Bedřich Brož. Zmíněného dětského dne se zúčastnilo na 200 dětí a ohlasy byly velice kladné. Mimo popisovaného zásahu děti obdivovaly psovody, karatisty, barokní jízdu na koni či skok mohutnosti na koních a aktivně se zúčastnily mnoha soutěží.

V areálu koupaliště Letiny proběhl již XVIII. ročník Memoriálu J. Vraného. Ten krátce po 12 hod. oficiálně zahájil velitel SDH Letiny Josef Zábran. Tradiční zápolení v požárním sportu doprovázel bohatý doplňkový program. Nejprve byla představena práce zásahové jednotky Policie ČR. Její příslušníci na místě vystavili policejní výstroj, kterou si děti i dospělí měli možnost pečlivě prohlédnout. Členové zásahové jednotky jim velice ochotně odpovídali na všetečné otázky. Velký zájem sklidila možnost vyzkoušet si střelbu ze zbraní se cvičnými náboji na terč (ze samopalu MP-5 a ruční pistole Glock 17), to vše pochopitelně pod dohledem členů zásahové jednotky. Dále program pokračoval ukázkou hašení požáru malých "Soptíků" ze SDH Kralovice a SDH Letiny. Vystoupení dětí bylo odměněno bouřlivým potleskem. Po 14 hod. začala soutěž v požárním útoku- nejprve soutěžila 3 družstva žen a následně 9 družstev mužů. Výjezdová skupina RZP ze základny Vlčice na místě akce zajišťovala především zdravotnický dozor soutěžícím družstvům. V průběhu celého dopoledne docházely k našemu sanitnímu vozidlu zvědavé děti, kterým záchranáři ochotně umožnili nahlédnout do interiéru speciálně vybaveného vozidla. Ukázali jim přístrojovou techniku, imobilizačními pomůcky a další vybavení sanitního vozidla. Chlapce pochopitelně nejvíce zaujal prostor v kabině řidiče a ovládání sirény a majáků. Všichni odcházeli spokojení z aktivně stráveného odpoledne.

42  36

 DSCN0674  DSCN0683 

Foto: Marie Kokošková a Denisa Mudrová