Aktuálně 2016

Společnost Sanofi bude společně se záchranáři školit prvňáčky

AKTUALIZOVÁNO O FOTOGRAFIE Na včasném poskytnutí laické první pomoci mnohdy závisí život zraněného nebo nemocného. Pomoci mohou i děti. I proto spustila společnost ZENTIVA Sanofi projekt, v němž učí prvňáky základy první pomoci.

„Plošné vzdělávání žáků základních škol v této oblasti chybělo. Proto jsme se rozhodli připravit kurzy, které je se zásadami první pomoci seznámí,“ vysvětluje tiskový mluvčí Filip Hrubý. Pilotní projekt zrealizovala Sanofi v roce 2014 ve Středočeském kraji, kurzy tam tehdy prošlo více než 7 000 prvňáků. V loňském roce se projekt rozšířil na Jižní Moravu, letos se zapojuje Plzeňský a Liberecký kraj.

 Mezi prvňáky na Plzeňsku poběží kurzy celý školní rok. Profesionální školitelé za tu dobu zvládnou navštívit na 240 prvních tříd základních škol v plzeňském regionu. Celkem by se v letošním roce měla výuka týkat zhruba 7200 dětí. Záštitu převzal hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs, odbornou stránku výuky zajišťuje Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje.

 „Poptávka po výuce základů první pomoci bohužel převyšuje nabídku. Dosavadní dílčí snahy ministerstev zdravotnictví i školství tento stav zlepšit byly spíše nárazové a tedy nedostatečné. S nadšením proto vítáme aktivitu Sanofi, která již třetím rokem realizuje kurzy první pomoci na základních školách,“ řekl Pavel Hrdlička, ředitel Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.

 Právě školy jsou pro mnoho lidí hlavním zdrojem informací o první pomoci. Většina dotazovaných z průzkumu se totiž se základy první pomoci setkala naposledy jako dítě nebo dospívající. Z průzkumu vyplynulo, že 88 % obyvatel Plzeňského kraje získalo stěžejní informace o poskytování první pomoci ve věku do dvaceti let. „Potvrdilo to dokonce i 72 % seniorů nad 60 let. Jejich znalosti jsou tedy více než 40 let staré,“ upozorňuje Filip Hrubý. Ve věku nad 25 let si základy první pomoci připomíná jen jeden člověk ze sta, vyplynulo dále z výzkumu.

Tisková konference a ukázková výuková hodina první pomoci pro prvňáčky proběhnou za účasti hostů a médií v úterý 20. září od 8:45 na 22. základní škole v Plzni, Na Dlouhých 49, 312 09 Plzeň.

 

IMG 1722

 

IMG 1720

 

IMG 1750

 

Foto: Ivana Krsová