Aktuálně 2016

Čekání na zlom: Novoroční veselí v Plzni i Bergamu

Čtyři, tři, dva, jedna, HURÁ! Každý rok odpočítáváme poslední vteřiny starého roku a bujaře vítáme rok nový.


 A doufáme, že bude lepší, než ten právě končící. Většinou není, neb pouhá změna letopočtu očekávaný zlom nepřinese, pokud se nezmění něco v nás. Plácáme se po ramenou, potřásáme rukama, přejeme si zdraví, štěstí, lásku a úspěch. Jenže nemocnice praskají ve švech, kýžená výhra ve sportce nepřichází, přítelkyně nás podvádí a šéf štve. Skeptik by zaplesal!
Ale slavíme dál, vždyť Silvestr je jen jednou za rok a bouřlivé oslavy probíhají po celém světě od New Yorku přes Plzeň až po Sydney. Všude bouchají rachejtle a petardy, sekt teče proudem, a to znamená větší úsilí pro nás záchranáře. Každý rok čteme, že polisté měli napilno, hasiči se zapotili a záchranáři nevěděli, kde jim hlava stojí. Loni, letos, a napřesrok to patrně nebude jiné. Skeptik by zaplesal! Vždyť silvestrovská noc patří pro všechny složky IZS k těm nejobávanějším.
 Počet výjezdů Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje se na letošní Nový rok zastavil až na čísle 198 a neměl daleko k rekordu. Jen od půlnoci do šesté hodiny ranní odbavilo zdravotnické operační středisko rovnou šedesátku výjezdů! Neslavně začaly oslavy pro čtyřiadvacetiletého mladíka ze severoplzeňské obce Hromnice už před půlnocí. Při nesprávné manipulaci s hořlavinou se popálil na 50% povrchu těla a po ošetření výjezdovými skupinami ZZS Pk byl letecky transportován na specializované pracoviště v pražských Vinohradech. Jak říkají Angličané „We should not add fuel to the fire“, aneb přilévat oleje do ohně se nevyplácí. Čtyři, tři, dva, jedna, HURÁ!  Na zdravotnickém operačním středisku se rozdrnčí telefony. 00:01, 00:03, 00:08, 00:11. Utržené prsty od petardy, poranění od střepů, střelba z plynovky, zakrvácené obličeje, pády, rvačky, intoxikace alkoholem… Hlavně zdravíčko a štěstíčko. A frrrrrrr na chirurgickou ambulanci. Záchrankou. Kvílení sirén a blikání majáků rozčísne tmu co chvíli. Skeptik by zaplesal!
Italské Bergamo je trochu menší než Plzeň. Má asi 120 tisíc obyvatel a žije ve stínu jen 40 kilometrů vzdáleného Milána. I tady je ale prvoligový klub, mezinárodní letiště, univerzita a opera, neb se zde narodil přeslavný skladatel Gaetano Donizetti. Město působí poklidným, až lázeňským dojmem. Všude překrásné renesanční domy, vinice, spousta kostelů, ale taky kaváren. I v Bergamu se slaví příchod Nového roku. To se pak všichni ze starého města z přeplněných restaurací přesouvají lanovkou, která je součástí MHD, na Piazzalle della Repubblica, nejrušnější tepnu města, kterou navečer uzavře policie. Dámy mají povětšinou lehce výstřední šaty se sukní proklatě krátkou, pánové obleky. Na ulici probíhá taneční rej, všechny zatahuje do děje místní DJ. „Žádná Verona, žádné Miláno, Bergamo je nejlepší,“ skanduje. Čtyři, tři, dva, jedna, HURÁ! Poklidné město se mění rázem v bitvu u Verdunu. Bouchají stovky petard, svítí desítky ohňostrojů. Centrum města zahaluje štiplavý bílý kouř. Raději se opíráme o přistavěnou sanitku místních záchranářů a občas mrkneme, jestli se odněkud neřítí kamion.  „Italové“ všech barev pleti i vyznání se veselí. Na zdravíčko a na štěstíčko! Nikdo nemá utržené prsty, nikdo nepadá, nikdo se nepere. Ač se pohybuji přes čtyři hodiny v samém centru oslav, nevidím jediný zásah záchranky, jedinou houkající sanitku. Zdravotnický dozor kolem druhé hodiny ranní líně balí. Už ani ta příslovečná „Itálie“ není co bývala, zaplesal by skeptik… Je už 12. ledna a očekávaný zlom nikde. Ani v Plzni, ani v Bergamu, možná ani v Dubaji či Sydney…
 Tak dodatečně – hodně zdravíčka a štěstíčka!

Silvestr 1  Silvestr 2  Silvestr 3

Silvestr 4  Silvestr 5

Text: Vítězslav Sladký

Ilustrační foto: Autor článku a web krimi-plzen.cz