Aktuálně 2017

Tomáš Velkoborský se po šestatřiceti letech loučí s volantem záchranky

Dnes nastupuje k poslední dvanáctihodinové službě ve výjezdové skupině RZP řidič Tomáš Velkoborský. Za volantem sanitky strávil s krátkou pauzou neuvěřitelných šestatřicet let! Na Zdravotnické záchranné službě Plzeňského kraje bude působit i nadále, ve své souběžné funkci radiooperatéra.

Jako všichni tehdejší řidiči – záchranáři i Tomáš Velkoborský začínal na „rychlé“ s kultovní  Škodou 1203. Pak přišly Avie, první západní dobře vybavené sanitky Renault Master, několik typů Peugeotů, Volkswageny, Fordy, Mercedesy…  V době, kdy v RV skupinách působily tříčlenné týmy v sestavě lékař-zdravotní sestra-řidič, Tomáš řídil také legendární zásahovou Tatru 613 či Toyotu, první plzeňské vozy pro potkávací RV systém.

S Tomášem Velkoborským jsem se poprvé potkával někdy na začátku 90. let, kdy jsem pro noviny psal první reportáže ze záchranky. Tehdy ještě řidiči RZP sídlili v provizorních prostorách v pavilonu údržby FN Plzeň na Borech, nosili bílé pláště, výzvy se předávaly po telefonu a zapisovaly na papírek. Přes den sloužily pro celou Plzeň dvě výjezdové skupiny a v noci jedna! Jak moc se vše změnilo… Jen Tomáš mi připadá pořád stejný. Už tehdy říkal: „Každý kluk, když dostane do ruky volant sanitky, si připadá tak trochu jako závodník. Důležité je ovšem přijet nejen rychle, ale především bezpečně. Raději o pár vteřin později, než vůbec.“  Jak lékaři, tak sestry či záchranáři, se na něho mohli vždy spolehnout. V letošním roce byl za perfektní práci oceněn hejtmanem Plzeňského kraje Josefem Bernardem.

Tomáši, vřelé díky a mnoho šťastných kilometrů i v soukromí!!