Aktuálně 2019

8. ročník Plzeňských dnů urgentní medicíny skončil

V pátek 22. února skončil velmi úspěšný osmý ročník Plzeňských dnů urgentní medicíny. Tradiční záchranářská konference si během své historie vybudovala skvělé renomé. I letos na ní zavítaly uznávané kapacity nejen z řad zdravotnických záchranářů, ale i ostatních vědních oborů.

Hned po slavnostním zahájení PDUM 2019 ředitelem Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Pavlem Hrdličkou a krajskou radní Milenou Stárkovou odprezentoval svojí přednášku s názvem Pacient s mechanickou podporou oběhu a úskalí péče o něj jeden z nejvýznamnějších českých kardiochirurgů, profesor Jan Pirk. Následně, jako vždy, zaujaly nejen posluchačsky vděčné prezentace nestora české přednemocniční neodkladné péče, docentky Jarmily Drábkové, ale i dalších přednášejících z řad lékařů i zdravotnických záchranářů. Velmi oblíbenou součástí kongresu jsou i workshopy, které tentokrát nabídly praktické nácviky úkonů s názvy Neinvazivní plicní ventilace, Elektroimpulsoterapie a Zastavte krvácení!!"

Po čtvrtečním společenském večírku, na kterém se například děkovalo za dlouholetou službu pacientům doktorce Haně Böhmové, přišel na řadu ranní blok přednášek z oblasti soudního lékařství a právní problematiky. Zazněla zde celá řada velmi důležitých témat. Po krátké přestávce přišla na řadu tzv. varia, tedy přednášky na různorodé náměty. Zde krom jiných zaujal především lékař Jiří Chvojka prezentacemi s názvy Future is near - budoucnost je blízko a Winter is comming...aneb přístup k pacientovi s hypotermií. Krátce po poledni ředitel ZZS PK Pavel Hrdlička všem, kteří se podíleli na přípravě kongresu, poděkoval a konferenci ukončil.

8. ročník Plzeňských dnů urgentní medicíny je minulostí. A již zítra se rozběhnou přípravy dalšího, snad neméně úspěšného ročníku!

Text: Vítězslav Sladký

Foto: Ivo Prcín, Martin Brejcha, Vítězslav Sladký

PDUM 2  pdum 3  PDUM 7

PDUM 9  PDUM 5  MB