Aktuálně 2019

Záchranáři cvičili: Na letišti v Líních spadlo letadlo

 Sřípění kovu, rachot, pak zlověstná ticho. Požár a dým. Tak většinou probíhají letecké katastrofy. Naštěstí nejsou časté. Jedna z nich se odehrála na letišti v Líních u Plzně v pátek 26.dubna. Tentokrát šlo o cvičení.

 Scénář cvičení byl následující: U letounu typu ATR-72 zjistil pilot po vzletu z Prahy závadu na motoru a pokusil se nouzově přistát právě na letišti v Líních. Došlo k havárii, zahoření a ohrožení životů všech osmdesáti osob, které se nacházely na palubě. Na místo neštěstí okamžitě vyrazily všechny složky IZS. Přítomno bylo celkem 316 záchranářů a 80 figurantů. Zdravotničtí záchranáři k leteckému neštěstí krom výjezdových skupin RV a RZP vyslali i inspektora provozu, speciální vozy pro mimořádné události s hromadným postižením osob a vrtulník letecké záchranné služby. Do cvičení se zapojily i Fakultní nemocnice v Plzni a nemocnice ve Stodě a Rokycanech, kam byli "zranění" transportováni. Byl vyhlášen traumaplán II. B stupně. "Příprava tohoto cvičení trvala přes tři měsíce. Museli jsme sehnat například vrak trupu letadla. Mohu konstatovat, že cvičení splnilo svůj účel a že složky IZS v Plzeňském kraji jsou na podobné situace připraveny,“ konstatoval mluvčí hasičů Plzeňského kraje Petr Poncar.

Text: Vítězslav Sladký
Foto: HZS, ZZS PK


Líně 1  Líně 2  Líně 3

 

Zdroj: https://plzensky.denik.cz/zpravy_region/v-linich-havarovalo-letadlo-s-osmdesati-pasazery-ale-jen-jako-20190426.html