Aktuálně 2019

Záchranáři doprovázeli válečné veterány během Slavností svobody

Již několik let zajišťuje Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje zdravotnickou asistenci belgickým a americkým veteránům během Slavností svobody v Plzni.

 "Zdravotní dozor pro belgické veterány zajišťuji již pátým rokem a musím říct, že pro všechny veterány a jejich rodiny je vždy velká čest zúčastnit se oslav na počest našeho osvobození," říká záchranářka Aneta Šlehofrová.
"Do Plzně přijíždějí každý rok i jejich početné rodiny. Ta ta léta mezi námi všemi panuje velice přátelský vztah. Velké díky patří Pavle Kocourkové, která se zasloužila o propagaci belgických válečných veteránů a každý rok jim připravuje bohatý program a je první češkou, která za péči o belgické veterány dostala řád Leopolda II. Jedná se o nejvyšší belgické státní vyznamenání," dodává Šlehofrová.
 Letos na oslavy Vítězství přijeli veteráni z 17.střeleckého praporu Louis Gihoul, Michel Gilain, Hubert Raw, Valére Gustin a Luc Rensonnet, který je synem již zesnulého válečného hrdiny.
Každý rok s hosty záchranáři absolvují cestu do města Holýšova, kde se pokládají věnce u pietního místa, následovala návštěva Domu dějin Holýšovska, kde byl pro belgické veterány připraven program a kde si mohli prohlédnout expozice, které jsou věnovány historii Holýšova a historii II. světové války. Můžeme zde obdivovat standartu bratrstva 17. střeleckého praporu, kterou veteráni z Belgie věnovali městu. Tři členové tohoto belgického praporu Albert Gélis, Louis A. H. Gihoul a Arthur Otto byli v roce 2008 jmenováni čestnými občany města Holýšova. Další zastávka v místě bývalého koncentračního tábora, kde byly opět položeny věnce.
 "Veteráni byli též pozváni do rezidence belgického velvyslance J.E. Grégoire VARDAKISE v Praze. Bylo zde velmi vřelé přijetí a panovala zde přátelská nálada. Každý rok se navštíví obec Žihle, kde je Pomník Obětem II.světové války. Oběti hrdinného boje proti německému fašismu,byly zde uloženy k poslednímu odpočinku. Všichni veteráni mají během oslav velmi náročný program, ale i přes velkou únavu jsou ochotni vyprávět svoje příběhy ostatním lidem, kteří se zúčastnili jejich besedy v Měšťanské besedě v Plzni. Věřím,že se uvidíme opět za rok a ve stejném počtu. Merci pour notre liberté," vzkazuje Aneta Šlehofrová.

Foto: Aneta Šlehofrová, ZZS PK
Text: Aneta Šlehofrová, Vítězslav Sladký

IMG 0014 IMG 0260 IMG 0241