Aktuálně 2019

3. celostátní Den linky 155: Zdravotničtí záchranáři v Olympii

Již potřetí se uskutečnil celostátní Den linky 155, tedy národní tísňové linky zdravotnické záchranné služby. Plzeňští krajští zdravotničtí záchranáři pozvali širokou veřejnost do OC Olympia v Plzni Černicích.

 Zde se mohl každý seznámit s náročnou profesí operátorů zdravotnického operačního střediska, ale i výjezdových skupin ZZS. K vyzkoušení a edukaci v nepřímé masáži srdce sloužily resuscitační modely. Kdo měl zájem, dozvěděl se nejen, jak správně volat na tísňovou linku, ale také jak účinně pomoci ve chvíli,kdy je to potřeba.
 "Není zdaleka samozřejmostí, že by i ve vyspělých zemích "u telefonů" seděli zkušení a speciálně vyškolení zdravotníci, například v Británii stačí jakákoli střední škola a několikaměsíční kurz," vysvětluje tisková mluvčí ZZS PK Mária Svobodová. "Můžeme být právem hrdí, že v našich podmínkách se volajícím dostane skutečně odborné pomoci hned od chvíle, kdy vytočí linku 155."
 Všechny zdravotnické záchranné služby v ČR provedly v loňském roce rekordních 1 133 549 výjezdů, což znamená, že záchranáři ošetřili každého desátého občana včetně novorozenců, kojenců a batolat. V průměru se v celé republice rozezní tísňová linka 155 každých 14 sekund a vůz záchranné služby vyjíždí každou půlminutu. Jen v Plzeňském kraji to bylo více než 60 tisíc výjezdů...
 Den linky 155 připadl symbolicky na 15.5.
 Práci operátorů tísňové linky, vedení resuscitace po telefonu i ukázky aplikace Záchranka v praxi si mohli zájemci prohlédnout a vyzkoušet od 9:00 do 20:00 v OC Olympia v Plzni. Pro malé návštěvníky pak záchranáři ve spolupráci s fondem Kryštůfek připravili nejrůznější hry a soutěže.

Text a foto: VítězslavSladký

 

155 1  155 2  155 3

155 5  155 6  155 7