Aktuálně 2019

V Rokycanech probíhá Memoriál Jindřicha Šmause

 Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje pořádá dnes na rokycanském náměstí T.G. Masaryka  již 14. ročník MEMORIÁLU JINDŘICHA ŠMAUSE ve vyprošťování a poskytování předlékařského ošetření zraněných při dopravních nehodách.

 Soutěže se účastní nejen výjezdové skupiny z celých Čech, ale i ze Slovenska, Polska a Maďarska. Společně s týmy hasičů soutěží  výjezdové skupiny ZZS, které s hasiči běžně spolupracují i během reálných dopravních nehod a při poskytování přednemocniční pé­če. Za Zdravotnickou záchrannou službu Plzeňského kraje bojovaly výjezdové skupiny RZP z Domažlic, Rokycan a Plzně.
 Soutěž je u nás naprosto ojedinělá, protože najednou spolu soutěží dva týmy – družstvo hasičů a výjezdové skupiny zdravotnických záchranářů. Úkolem soutěžních týmů je šetrné a efektivní vyproštění zraněné osoby z havarovaného vozidla pomocí techniky, prostředků a nářadí, které se běžně používají při skutečných dopravních nehodách, následné poskytnutí přednemocniční neodkladné pomoci zraněným a bezpečný transport pacientů do sanitního vozidla. Soutěžící předem neznají situaci, ke které jsou přivolaní. Pro každé družstvo je přichystaný jiný scénář. Hodnotí se nejen rychlost poskytnutí péče, ale také například způsob komunikace se zraněnými, správný směr přístupu ke zraněnému, správnost zvoleného způsobu vyprošťování atd. Nasazení jednotlivých výjezdových skupin bylo skutečně obrovské.   Na jednom ze snímků vidíte například až akrobatický prvek zdravotnické záchranářky Denisy Mudrové ze VS Rokycany, který se zavěsila na okénko havarovaného vozu a nakonec se spustila dovnitř, aby zraněnému poskytla 1. pomoc (zajištění žilního vstupu a podání kyslíku) ještě před jeho vyproštěním.
 Celou soutěž moderoval tiskový mluvčí HZS PK Petr Poncar. Výsledkovou listinu a také galerii sanitních vozů přineseme později. 

Text a foto: Vítězslav Sladký 

 

P1130394  P1130405  P1130453

P1130475  P1130479