Aktuálně 2019

Krajští záchranáři zkouší moderní nanotechnologie

Dnes dopoledne byl v plzeňském sídle krajských zdravotnických záchranářů za účasti zástupců Plzeňského kraje a mnoha novinářů na dva ze sanitních vozů aplikován nástřik polymerní látkou na bázi nanotechnologií. U jednoho z vozů byl zkušebně ošetřen interiér, u druhého exteriér.

 Povrch ošetřený nano-ochranou pokryje ultra tenká separační vrstva, která dlouhodobě odpuzuje vodu, nečistoty, olej i jiné kapaliny,je odolná UV záření a tím zabraňuje blednutí laku. Pro představu se jedná o vrstvu v řádu jedné tisíciny tloušťky lidského vlasu! Hmyz, asfalt, prach a jiné nečistoty neproniknou do hlubších struktur materiálu, čímž se výrazně sníží náklady a pracnost při následné běžné údržbě a několikanásobně se zvýší životnost laku karoserie, případně i jiných povrchů, třeba i v interiéru vozidla.. Aplikace vydrží cca 1 rok v závislosti na způsobu používání a údržbě. Všechny používané látky jsou zdravotně nezávadné a šetrné k životnímu prostředí. Hlavními přínosy jsou dlouhodobost ochrany, viditelný hloubkový zrcadlový efekt, rozjasnění barev, nepřilnavost nečistot, ochrana před solemi, pryskyřicí a brzdným prachem, UV ochrana, antibakteriální ochrana či velmi snadná údržba, čištění a úklid za použití minimálního množství čistících prostředků.

 Zdravotničtí záchranáři pak ocení zejména snížení rizika přenosu nakažlivých chorob.
„Aplikace máme testované ve Státním zdravotním ústavu ČR, který prokázal úbytek bakterií o 98 % po uplynutí 24 hodin, a to i u velmi nakažlivých nemocí,“ zdůraznil Filip Svoboda, prokurista společnosti NANOPLM+ s.r.o., která záchranářům sanitky ošetřila.

 Pokud se krajským zdravotnickým záchranářům moderní nanotechnologický nástřik osvědčí, budou jej aplikovat na další sanitní vozy. „Během dvou posledních desetiletí pokrok ve zdravotnictví neuvěřitelně poskočil. Zdravotničtí záchranáři používají nejmodernější automobily, zdravotnickou techniku, IT technologie i mobilní aplikace. Nano technologiím patří budoucnost, takže vítáme, že je můžeme i v našem oboru vyzkoušet,“ konstatoval ředitel ZZS PK Pavel Hrdlička.

Text: Vítězslav Sladký
Foto: Mirek Chaloupka

Nano 1  Nano 3