Aktuálně 2019

Bezpečnou Šumavu letos provázela nepřízeň počasí

 Bezpečná Šumava je každoročně oblíbenou akcí, která prezentuje všechny složky IZS spolupracující na území Národního parku Šumava. Konal se již její 9. ročník.

 Každoročně se jí zúčastní obrovské množství zájemců z řad veřejnosti. Letos se prezentace ve Slunečné u Prášil uskutečnila o něco později než obvykle, v sobotu 5. října 2019. A slunečno bohužel nebylo. Denní teploty vystoupily jen do desítky nad nulou a navíc pršelo. Proto se počty návštěvníků letos nepočítaly na tisíce, ale na stovky. I tak ovšem bylo nač se dívat.

 Smyslem akce Bezpečná Šumava je ukázat, že všichni záchranáři, kteří se podílí na záchraně života a zvýšení bezpečnosti v území, jsou sehraný tým. A obzvlášť to platí v Národním parku Šumava. Na rozsáhlém a členitém území, které se rozprostírá přes tři státy a v České republice přes dva kraje, jeden záchranářský tým neznamená nic. Proto se letošního ročníku krom horských záchranářů, LZS AČR, HZS, ZZS PK či PČR zúčastnila například i nestátní záchranná služba Trans Hospital, která má k dispozici speciální techniku do nepřístupného terénu.

 Celá akce byla rozdělena na jednotlivá stanoviště, kde každá složka IZS představila svojí činnost. ZZS PK předvedla ukázku sanitního vozidla a vybavení vozidla RZP. Dále měl každý návštěvník možnost vyzkoušet si resuscitaci na výukových modelech, nebo se vžít do role operátora zdravotnického operačního střediska a přesvědčit se na vlastní kůži o náročnosti této profese. Naše výjezdová skupina edukovala malé i velké návštěvníky a předvedla několik statických i dynamických ukázek své činnosti.

 Bezpečné Šumavě předcházela v Prášilech dne 3. - 4. října 2019 odborná konference urgentní medicíny, kterou pořádá tradičně Letecká záchranná služba AČR Líně a Bechyně, tentokrát pod názvem "Mission Impossible".

Text: Vítězslav Sladký

Foto: Soňa Vokáčová

Šum 1 2  Šum 1

Šum 3  Šum 4