Aktuálně 2019

Záchranáři: Sobota ve znamení dopravních nehod

Podzimní počasí a dešťové srážky zapříčinily v sobotu v Plzeňském kraji celou řadu dopravních nehod.

 "Ranní mlhy, mokré vozovky a snížená viditelnost téměř každoročně řidiče zaskočí. Nejinak tomu bylo i tuto sobotu, kdy se výrazně ochladilo a pršelo. Vždy nějakou dobu trvá, než si motoristé na zhoršené podmínky zvyknou," uvedl Vítězslav Sladký ze zdravotnického operačního střediska ZZS PK.
 Vše začalo střetem dvou aut na křižovatce ulic Koperníkova a Tylova v Plzni kolem páteční půlnoci. Záchranáři z místa odvezli do nemocnice zraněnou ženu, řidič druhého vozu byl navíc bezprostředně po nehodě okraden neznámým zlodějem. Posléze bourala mladá řidička ve Svéradicích na Klatovsku. S vozidlem se před půl desátou dopoledne přetočila na střechu a skončila mimo vozovku. S lehčím poraněním skončila ve Strakonické nemocnici. O necelou hodinu později zamířili záchranáři do Žerovic na jižním Plzeňsku. Dvaapadesátiletého chodce tam srazilo osobní automobil. Podle policejní mluvčí Dagmar Jirouškové muž vstoupil náhle do jízdní dráhy jedoucímu vozidlu. Dvaapadesátiletý chodec navíc nebyl vidět, do vozovky vešel zpoza zaparkované dodávky. Řidič jedoucí ve směru na Přeštice už nestihl zareagovat a došlo ke střetu, při němž se chodec zranil. Pacienta se středně těžkým zraněním předali záchranáři do péče Fakultní nemocnice na Borech.
 K nejzávažnější nehodě pak došlo na výjezdu z Domažlic směrem na Klatovy u Smolovského rybníka. K čelnímu střetu dvou osobních aut okamžitě vyjely všechny složky IZS a vzlétl i vrtulník LZS, který z místa nehody transportoval šestasedmdesátiletého muže v bezvědomí a na řízené plicní ventilaci na urgentní příjem Fakultní nemocnice na Lochotíně. Ženu ročník 1994 záchranáři převezli pozemní cestou do Domažlické nemocnice.
Ve večerních hodinách pak sedmapadesátiletý řidič narazil s autem v Kaznějově do sloupu. Se středně těžkým zraněním a při vědomí jej zdravotničtí záchranáři transportovali do plzeňské Fakultní nemocnice.
Záchranáři vybízejí všechny motoristy i chodce k maximální opatrnosti, aby nedocházelo v předadventním čase ke zbytečným tragédiím.

Text: Vítězslav Sladký
Ilustrační foto: Archiv ZZS PK

97872 635622948591770622 970x545 vcenterhcenter