Aktuálně 2019

Záchranáři děkují všem, kteří pomáhali u tragické nehody u Tlučné

 Jak už informovala prakticky všechna média, v neděli 5. ledna 2020 vpodvečer došlo mezi obcemi Vejprnice a Tlučná na severním Plzeňsku k velmi vážné nehodě tří osobních automobilů. Krajští zdravotničtí záchranáři dokonce tuto nehodu řešili jako mimořádnou událost s hromadným postižením osob (HPO), kterých je ročně naštěstí pouze několik.

 Po tragickém střetu na místě nehody zůstalo osm velmi vážně zraněných osob včetně dvou dětí, z nich někteří dosud bojují o život a další budou mít celoživotní následky. Záchranáři by však nyní chtěli srdečně poděkovat svědkům nehody, kteří se velmi aktivně snažili zraněným pomoci, a to jak do příjezdu prvních výjezdových skupin na místo nehody, tak i následně za jejich obětavost, odvahu a lidskost. Za všechny jmenujme alespoň muže, který se pokoušel zraněné vyprostit z vraků aut ještě před příjezdem hasičů a také nám neznámé zdravotní sestře, která pomáhala naší výjezdové skupině s ošetřením vážně zraněné ženy s traumatickou amputací horní končetiny. Ta dokonce riskovala vlastní zdraví, neboť se nestihla přiobléci a zraněným pomáhala v mrazivém počasí oblečená pouze v kalhotách a lehkém tričku. Všem opravdu vřele děkujeme.

 O nehodě a jejich následcích už bylo napsáno mnohé, proto připomeneme jen základní data: Na místě těžké dopravní nehody s hromadným postižením osob záchranáři ošetřili celkem osm zraněných. Letecká záchranná služba AČR z místa transportovala dvě děti předškolního věku s těžkými zraněními (jedno s vážnou poruchou hybnosti) a muže r. 2000 s velmi vážnými zraněními, v bezvědomí a na umělé plicní ventilaci na Emergency Fakultní nemocnice Lochotín. Pozemní cestou byla na Emergency FNL transportována žena r. 1990 s mnohočetnými zraněními, muž s velmi těžkým zraněním a zajištěnými dýchacími cestami a žena r. 1971 s traumatickým zraněním horní končetiny. Dále byli na akutní zónu Urgentního příjmu FNL převezeni přibližně třicetiletý muž a asi šedesátiletá žena se středně těžkými zraněními. 

 Podle všeho dopravní nehodu zavinil nezodpovědný mladík, který ve vysoké rychlosti s vozem Škoda Octávia nezvládl řízení a přejel do protisměru, kde doslova smetl protijedoucí Audi, ve kterém cestovala pětičlenná rodina. Následně do vozidel narazil další osobní automobil. Kromě díků zdravotničtí záchranáři apelují na řidiče, aby v současném proměnlivém počasí jezdili velmi obezřetně. Jen dnes došlo vlivem ranní námrazy k několika nehodám, naštěstí bez tragických následků. Smrt bohužel přinesla večerní nehoda osobního a nákladního vozu u Staňkova. 

Text a ilustrační foto: Vítězslav Sladký

P1130405