Z historie ZZS Domažlice

Záchranná služba v Domažlicích zahájila svoji činnost v roce 1988 pod křídly domažlické nemocnice.

foto1_sPrvnim vozem byla Latvia ruského provedení, která byla zvenčí i zevnitř svépomocí upravena pro potřeby záchranářů. Posádku tvořil lékař z nemocnice, sestra z ARO, sanitář a řidič. Řidiči byli dva, střídali se ve 14 denních turnusech na voze ZZS a sanitním voze S 1203 pro DRNR, provoz záchranky byl pouze v pracovnich dnech od 7.00 do 15.30.

V roce 1990 posílil vozový park sanitní vůz Mercedes a vznikla druhá posádka.

Záchranáři sloužili 24 hodin denně. Po pár letech terénní Mercedes doplnil skříňový Mercedes.

Dalším vozem v záchranářských službách byl Wolksvagen Transporter.

1. 10. 2000 se ze Záchranné služby Domažlice spravované domažlickou nemocnicí stává samostatný subjekt - Záchranná a dopravní zdravotnická služba Domažlice, zřizovaná zpočátku okresním a pak krajským úřadem.

foto3sNa záchrance začalo sloužit 14 lékařů, z toho dva kmenoví, ostatní jako externisté, 6 zdravotních sester, 5 sanitářů a 4 řidiči záchranáři. V této době byl zajišťován provoz jedné posádky RLP 24 hodin denně, provoz druhé posádky RLP v pracovní dny od 7.00 do 15.30 hodin, provoz LSPP v Domažlicích a Horšovském Týně a provoz 14 vozů DRNR v našem regionu.

V červenci 2001 řady lékařů posílil nový lékař, týž rok byl uveden do provozu nový sanitní vůz WVTransporter.

Od ledna 2002 začalo budování nového výjezdového místa v Bělé nad Radbuzou včetně zaškolení nových pracovníků. Provoz zde začal 1.4.2002 v režimu RZP od 7.00 do 15.30 hodin v pracovní dny, přítomnost lékaře byla zajištěna setkávacím systémem rendez - vous ze základny v Domažlicích. Od 15. 7. 2002 byl pro posádku v Bělé zahájen nepřetržitý čtyřiadvacetihodinový provoz.

1. 4. 2003 byl z ekonomických důvodů úplně ukončen provoz LSPP v Horšovském Týně a omezení rozsahu LSPP v Domažlicích v době od 22.00 do 7.00 hodin v pracovní dny.

V červnu 2003 a září 2004 nastoupily do zachranařských řad další dvě lékařky.

foto4sPrůběžně od roku 2000 byla provadena rekonstrukce budovy ZDZS v areálu nemocnice, ze skladových prostor vznikly místnosti pro záchranáře a kancelář vrchní sestry, svépomocí vznikla víceúčelová místnost - učebna a sociální zařízení v suterénu z části dílny. V zaří 2002 proběhla plynofikace objektu a o rok později úplná rekonstrukce zdravotnického operačního střediska.

Od 1. 7. 2005 se ZDZS v Domažlicích začlenila pod vedení Záchranné služby Plzeňského kraje.

Vznik ZOS jako dispečinku pro vozy DRNR sahá do daleké minulosti, postupem času se stalo neodmyslitelnou součástí provozu sanitních vozů na okresu Domažlice.

První dispečerský pult s jedním telefonem a jednou radiostanicí je dávno minulostí. V roce 1988, kdy byla uvedena do činnosti Záchranná služba v Domažlicích, začala postupná modernizace vybavení.

Nejvýznamnější rekonstrukci zaznamenalo ZOS v roce 2003, kdy došlo k modernizaci nábytku celého dispečerského pracoviště, zdokonalení výpočetní techniky, zavedení digitalních map a rozšíření počtu tísňových linek.

V roce 2008 se vypisuje výběrové řízení na rekonstrukci budovy Záchranné služby a výstavbu moderních garáží. Stavba je ukončena v roce 2010 je předána do užívání nová budova se zázemím, kancelářemi, šatnami a místností pro LSPP.

Od října 2009 ukončil práci dispečink Domažlice a tísňová linka 155 přechází pod Operační středisko Plzeň. Výzvy výjezdové skupině místo do vysílaček přicházejí na mobilní telefony, GPS do aut a na počítače díky speciálnímu výjezdovému programu. Dispečink Domažlice zůstává jen pro DRNR.

foto5sZdravotnickou dopravní službu v současnosti zajišťujě 11 vozů VW Transporter a dva nové Mercedesy. Dispečink pro DRNR funguje ve všední dny od 06.00 – 18.00 hod. V sobotu a neděli od 08.00 – 20.00 hod.

Na dopravuje pracují dvě stálé dispečerky, tři externí a 12 řidičů.

Výjezdové stanoviště Domažlice a Bělá nad Radbuzou má v součastnocti 19 sester.

a záchranářů, 6 řidičů, 3 kmenové lékaře a 7 externích.

Ve všední dny je v Domažlicích provoz zajištěn dvěmi posádkami RLP s lékařem a RZP bez lékaře a posádkou R-V pouze s lékařem a řidičem, která vyjíždí dle potřeby. V noci a o víkendu jsou pouze dvě RZP posádky bez lékaře a opět R-V vůz s lékařem.

V Bělé nad Radbuzou funguje stále jedna RZP posádka bez lékaře, která si v případě potřeby volá dojezdový vůz s lékařem z Domažlic.

V současné době jsou v provozu v Domažlicích dva vozy WV Transporter a pro R-V jezdí Nissan Patrol. Provoz v Bělé nad Radbuzou zajišťuje také jeden vůz WV Transporter.

ZZSPK oblast Domažlice pravidelně spolupracuje na cvičení IZS a lokálně i s HZS Domažlice.

Zajišťuje též jako zdravotnická služba některé kulturní akce pořádané Městem Domažlice, ale i např. Automobilové závody, Rallye Šumava nebo Sraz turistů na Čerchově.