Aktuálně 2023

Plzeň ocenila své hrdiny. Mezi nimi i našeho záchranáře Tomáše Bokotu

Město Plzeň při svém 13. ročníku slavnostního setkání ocenilo na sklonku roku osobnosti, které vykonaly mimořádné činy při záchraně lidského života a majetku.

 Ocenění si převzali od primátora města Plzně Romana Zarzyckého, radního pro oblast bezpečnosti Jiřího Winkelhöfera. Akci pořádá magistrátní odbor bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení. Akce se účastnili také zástupci Ministerstva vnitra, zástupci Krajského i Městského ředitelství policie ČR, představitelé Fakultní nemocnice v Plzni, Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje i územního odboru Plzeň, Městské policie Plzeň, Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje, Cizinecké policie, Plzeňského kraje a Západočeské univerzity a další.
 Mezi oceněnými je i zdravotnický záchranář a inspektor provozu ZZS PK Tomáš Bokota. Ten osudného dne vykonával běžnou činnost, když obdržel výzvu od Zdravotnického operačního střediska k výjezdu k těžké dopravní nehodě. Shodou okolností se nacházel nedaleko. V havarovaném vozidle utrpěla mladá těhotná žena velmi těžké poranění po nárazu automibilu do stromu a zůstala v něm zaklíněná v bezvědomí. Tomáš Bokota byl na místě neštěstí během dvou minut. Spolu se svědky na místě vypáčil zadní dveře a provedl život zachraňující úkony ve vozidle do příjezdu HZS a ostatních složek IZS. Po vyproštění zahájil kardiopulmonální resuscitaci spolu s výjezdovými skupinami ZZS PK a letecké záchranné služby AČR.

 „Uznání si zaslouží každý, kdo nějak pomohl druhému člověku a udělal skutek, který není samozřejmostí. Některé z činů jsou ale skutečně mimořádné a obdivuhodné, protože lidský život má nevyčíslitelnou hodnotu. Všem oceněným zástupcům IZS, kteří předvedli mimořádné nasazení, děkuji za profesionální práci, při které navíc prokázali i velký kus odvahy a hrdinství,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Text: Vítězslav Sladký

Foto: Plzen.eu 

tb 1  tb 2