Aktuálně 2023

Záchranáři ZZS PK školili first respondery

Krajští zdravotničtí záchranáři školili first respondery. Zatímco v sobotu 11. března probíhal kurz pro  zcela nové zájemce o toto dobrovolnické záchranářství, v neděli pak absolvovali opakovací lekce stávající first respondeři.

Školení v KPR a první pomoci se uskutečnilo v prostorách Vzdělávacího a výcvikového střediiska ZZS PK na Klatovské třídě v Plzni, přičemž se tentokrát zájemcům věnovali zkušení zdravotničtí záchranáři Eva Kubešová a Martin Steiner. Všichni posluchači se do nácviků vrhli s nebývalým zapálením a nadšením. Záchranáři byli naopak překvapení obrovským zájmem o činnost firs responderů. Tentokrát mohli uspokojit především uchazeče z dosud řídce pokrytých oblastí.

Pojmem „First responder“ obecně označujeme někoho (člověka, případně složku), kdo je schopen realizovat rychlý zásah u člověka v přímém ohrožení života dříve, než se na místo reálně může dostat nejbližší výjezdová skupina zdravotnické záchranné služby. Včasné zahájení základní neodkladné resuscitace a její správné provádění může mít rozhodující vliv na přežití srdeční zástavy, pokud možno bez trvalých následků. ZZS PK tyto dobrovolníky využívá zejména v případech náhlé zástavy oběhu nebo běžně nezvladatelného masivního krvácení.

First respondeři se společně s našimi výjezdovými skupinami v uplynulém období podíleli na mnoha úspěšných život zachraňujících úkonech. Jejich činnost je ovšem i psychicky velmi náročná - v několika případech se setkali i se smrtí, kdy už se nedalo postiženým ani přes bleskový zásah jakkoli pomoct. 

Novým i stávajícím first responderům přejeme mnoho štěstí a těšíme se na další spolupráci se šťastným koncem!

 

Text: Vítězslav Sladký

Foto: Barbora Behring

 

fr 1

 

fr 4

 

fr 2

 

fr 5

 

fr 3