Aktuálně 2023

Zdravotničtí záchranáři varují před rizikem utonutí

Každoročně v Čechách utone kolem 200 lidí. Buďte v horkých dnech opatrní.

Jen několik dní poté, co jsme na našich webových stránkách a sociálních sítích vydali doporučení, jak se chovat v horkých dnech a také zveřejnili reportáž o spolupráci s Vodní záchrannou službou ČČK, utonula v sobotu večer v rybníku na Rokycansku čtyřiasedmdesátiletá seniorka. I když jsou podle policie okolnosti tohoto případu stále v šetření, už teď vše nasvědčuje tomu, že za touto smutnou událostí nejspíš stojí zbytečná neopatrnost.

Podobných případů je v posledních dnech více. Ve stejný den utonula žena také na Brněnské přehradě, v nádrži Oprám u Litvínova na Mostecku se utopil zhruba třicetiletý muž. V pátek pak utonul osmapadesátiletý muž na štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce. U všech těchto obětí byla resuscitace neúspěšná.

Protože ve zmíněný den dosahovaly teploty až 38 stupňů, záchranáři doporučovali starším a nemocným osobám vůbec nevycházet. Neustále také varujeme, aby se lidé k vodě nevydávali sami, bez jakéhokoli doprovodu. Za tonutím totiž stojí i v případě velmi dobrých plavců v mnoha případech předchozí zdravotní indispozice, např. nevolnost, bolest na hrudi, potíže s dýcháním nebo i obyčejná svalová křeč. Zní až neuvěřitelně, že se u nás utopí ročně kolem dvou set lidí, tedy celá čtvrtina počtu osob, jež celoročně zahynou při dopravních nehodách! Například v  roce 2020 to bylo na území ČR 205 osob, loni o 45 méně. Dalších zhruba 40 lidí se nevrátí každý rok z koupání v cizině. Asi 10-15 % z obětí jsou děti do 15 let, kdy nejčastěji ve vodě umírají děcka ve věku do pěti let. Česku patří v této oblasti bohužel ve srovnání s evropskými státy v přepočtu na počet obyvatel smutný primát. Například Německo má tento přepočet třikrát, a přímořské země jako Španělsko a Velká Británie dvakrát příznivější než my Češi.

Bazénů na zahradách přibývá, a tím stoupá i riziko utonutí malých dětí. Stačí minuta bez dozoru a batole zmizí pod hladinou, hlavně u nechráněných bazénů zapuštěných do terénu. Rizikové je i koupání v přírodních nádržích, rybnících a na přehradách, kde se obvykle vyskytuje hlavně v podvečer méně lidí a nějakou dobu trvá, než si ostatní všimnou, že některý z jejich blízkých chybí. Přitom čas představuje hlavní faktor úspěšnosti záchrany a návratu do běžného života. Samostatnou kapitolou je časté požívání alkoholu, které snižuje rozpoznávací schopnosti a omezuje výkon plavce. Záchranáři odhadují, že více než třetina utonulých požila alkohol, nejčastěji před večerním a nočním koupáním. Sport a alkohol nejdou dohromady!

Statistika utonulých v ČR

  • 2000 – 286
  • 2010 – 259
  • 2015 – 214
  • 2016 – 181
  • 2017 – 181
  • 2018 – 185
  • 2019 – 175
  • 2020 – 205
  • 2021 – 160

Zdroj: ČSÚ

Vodní záchranáři, integrovaný záchranný systém, Asociace vodní turistiky a sportu a několik neziskových organizací tedy vydali desatero, jak se bezpečně chovat u vody a zabránit tak naprosto zbytečným tragédiím, jejichž důsledky poznamenají celou rodinu.

Prosíme, věnujte jim potřebnou pozornost. Koroner totiž určitě nepatří k vítaným návštěvníkům rybníků, koupališť, přírodních nádrží ani vašich bazénů.

Text: Vítězslav Sladký

 

plavání

 

poděkování 1