Aktuálně 2023

Pokud chcete rozesmát Boha, řekněte mu o svých plánech

 Příchod na tento svět si nikdo z nás nevybíráme. To ovšem neplatí pro dvě malé slečny, které se rozhodly, že už je u maminky nuda, a že už je na čase se podívat taky někam jinam. My vám je teď v krátkosti představíme, především těch několik minut, které předcházely a i to, co bezprostředně následovalo po jejich narození, aby byly holčičky v pořádku.

 23.5 2022 deset minut po páté odpoledne operátorka přijala tísňové volání z malé obce u Horažďovic. Jednalo se o předčasný porod nastávající maminky, miminko se na svět rozhodlo přijít skutečně brzy. Operátorka Martina rychle vyhodnotila závažnost situace a na místo vyrážely posádky jak pro maminku, tak i pro v tu chvíli ještě nenarozené dítě. Z hovoru vyplynulo, že porod proběhne doma. Záchranáři na místě porodili a začal boj o křehký život narozené holčičky. Po deseti minutách přišla úleva, srdíčko maličké holčičky začalo bít jako zvon.
 Po následném ošetření a zajištění si jí převzala do péče Letecká záchranná služba, z důvodu rychlého transportu na Neonaltologické oddělení FN Plzeň. Maminka po ošetření směřovala za svou dcerou do téhož zdravotnického zařízení.
O zhruba rok později mladá a šťastná rodina byla navštívit naše záchranáře, kterým přišla především poděkovat. Holčička je krásná a zdravá, po dramatickém příchodu na svět není ani památka, snad jen ve vzpomínkách rodičů.
 Děkujeme za Vaši návštěvu, jsme moc rádi, že se Vám dobře daří. Úsměv na tváři Vaší holčičky je ta největší odměna.

WhatsApp_Image_2023-08-29_at_11.02.27.jpg WhatsApp Image 2023 08 29 at 11.02.28

Návštěva na výjezdovém stanovišti Horažďovice

 

Dne 28. srpna 2023 kolem půl dvanácté dopoledne na Stříbrsku, se rozhodla další slečna, že její příchod na svět si bude rodina hodně dlouho pamatovat. 
Hned po uvedení adresy maminka začala rodit, jednalo se již o třetí porod v termínu, tzv. překotný porod. Vyslané výjezdové skupiny jely na místo události s vědomím, že porod již probíhá v domácím prostředí. 
 Na místě rodící mamince pomáhala babička, která se těšila na třetí vnouče, ale takto rychlý příchod asi nepředpokládala. Babička se pod vedením zkušeného záchranáře a operátora Marka snažila plnit instrukce tak, aby rodící mamince nejlépe pomohla. Ohromná obava a strach o svou dceru a její i nenarozené miminko situaci lehce ztěžoval. Vedla si však skvěle a nechala se vést naším kolegou. Jen na okraj…, nebyla jediná, koho svírala obava. I záchranář Marek očima na mapě „tlačil“ výjezdové skupiny směřující k místu. Hovory tohoto charakteru jsou neuvěřitelně stresové, ale operátoři tísňové linky to na sobě nesmí nechat znát. Marek se nenechal, s klidem a vlídným hlasem tišil všechny emoce. Ke konci hovoru, kdy výjezdové skupiny byly téměř na místě, pomalu opadl ze všech zúčastněných ten největší stres a došlo i na radostný smích. Na malou sestřičku se na chvilku přišli podívat i její starší bráškové.
 Celková délka hovoru byla čtrnáct minut. Holčička se prvně ve svém životě nadechla zhruba po osmi minutách od zazvonění telefonu na operačním středisku. Do příjezdu našich kolegů v tu chvíli zbývalo ještě šest minut, kdy kolega instruoval babičku o dalších nutných krocích. Což bylo opakované ověření, zda holčička pravidelně dýchá, zajištění jejího tepelného komfortu a opakovaná kontrola stavu maminky. A co říci na závěr? Krásná malá holčička zabalená a v bezpečí u své šťastné maminky a neuvěřitelná úleva a radost všech zúčastněných. A i malá slzička, která se Markovi vtlačila do oka. I takto může vypadat jeden z hovorů na tísňové lince záchranné služby.

Autor: Andrea Divišová a Mária Svobodová