Aktuálně 2024

Záchranářské Velikonoce: Domnělý požár paneláku, velmi vážné nehody i výbuch v domě

 Klidné velikonoční svátky rozhodně neprožili krajští zdravotničtí záchranáři. Jistý klid před bouří zaznamenali už na Velký pátek ve čtyři hodiny ráno. Náhodný kolemjdoucí na tísňové linky nahlásil požár panelového domu na Doubravce, ze kterého měl stoupat hustý kouř. Zalarmovány byly všechny složky IZS. Policisté operativně zkontrolovali kamerové systémy, na kterých nezachytili žádné podivnosti. Přesto se na místě domnělé události sjel větší počet vozidel hasičů, policie i záchranné služby. Bytový dům naštěstí nehořel a zpětným voláním bylo zjištěno, že si oznamovatel objekt údajně spletl s kouřícím komínem, který se nachází o několik set metrů dál.
 Další případy už byly bohužel reálné. V noci z pátku na sobotu došlo například k napadení dvou mladých žen na Mikulášském náměstí v Plzni. Obě skončily v nemocnici. V sobotu v podvečer pak opilý cizinec nezvládl řízení a naboural s vozidlem do stromu v Nýrsku.
 Nejtragičtějším dnem Velikonoc se ovšem stala neděle. Přestože bylo nádherné téměř letní počasí s dobrou viditelností, se řidiči chovali velmi neukázněně. K první velmi vážné nehodě došlo za obcí Losiná kolem 15. hodiny odpoledne. Z místa střetu bylo hlášeno poranění více osob. „Na místě jsme ošetřili čtyři zraněné osoby. Do Fakultní nemocnice Plzeň jsme transportovali ženy narozené v letech 1983 a 1951, a asi pětileté dítě, všechny s lehčími zraněními. Dále muže narozeného v roce 1949, který utrpěl středně těžké zranění, ale jeho celkový zdravotní stav vyžadoval transport na Emergency téže nemocnice," uvedla mluvčí záchranářů Mária Svobodová.
 K ještě horší dopravní nehodě došlo zanedlouho o pár kilometrů dále, u Vlkova nedaleko Spáleného Poříčí. I zde se v plné rychlosti čelně střetly dva osobní vozy.  Záchranáři událost řešili v režimu Hromadného postižení osob, protože na místě zasahovalo pět výjezdových skupin ZZS PK. Nacházelo se zde šest zraněných osob včetně jednoho dítěte. Čtyři muži středního věku utrpěli středně těžké zranění, tři byli při vědomí transportováni na Akutní příjem Fakultní nemocnice Plzeň Lochotín a jeden do Fakultní nemocnice Bory. Žena středního věku pak byla s lehčím zraněním transportována do Fakultní nemocnice Lochotín. U dítěte ve věku asi pěti let se záchranářům povedlo po kardiopulmonální resuscitaci obnovit životní funkce a bylo v kritickém stavu transportováno na Emergency Fakultní nemocnice Plzeň Lochotín. Vrtulník LZS zasahoval v té chvíli u jiného kriticky nemocného pacienta v Karlovarském kraji.
 Nedaleko obce Hvožďany na Domažlicku kolem 19. hodiny vyhasl mladý lidský život. Teprve osmnáctiletá dívka Peugeotu zde nezvládla levotočivou zatáčku a po smyku narazila do stromu. Přes veškerou snahu záchranářů utrpěla zranění neslučitelná se životem a na místo musel být povolán koroner.
 K další tragédii došlo v pondělí v Korytech na Klatovsku. Dvaačtyřicetiletý muž zde vyklízel nemovitost, vynesený odpad nalezený na půdě pálil a zatím neznámý předmět v ohni explodoval. Muže si převzali záchranáři a vzhledem k vážnému zranění dolní končetiny musel být transportován letecky do FN v Plzni na Lochotíně.
 Během velikonočních svátků samozřejmě krajští zdravotničtí záchranáři řešili i řadu interních a neurologických příhod, podobně jako bolesti břicha po častých dietních chybách. Vyjížděli také k několika případům, kdy se pacientům akutně zhoršil jejich psychický stav nebo to přehnali s alkoholem.
Užívejte jara a buďte na sebe opatrní!

Vítězslav Sladký, ZZS PK