Aktuálně 2017

Záchranáři soutěžili na Memoriálu Jindřicha Šmause

 Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje uspořádal 25. května 2017 na náměstí T. G. Masaryka v Rokycanech pod záštitou starosty města již 12. ročník MEMORIÁLU JINDŘICHA ŠMAUSE ve vyprošťování a poskytování předlékařského ošetření zraněných při dopravních nehodách.

 Soutěž je u nás naprosto ojedinělá, protože najednou spolu soutěží dva týmy – čtyřčlenné družstvo hasičů a tříčlenné družstvo záchranářů. Letos, podobně jako loni, přijeli i zahraniční účastníci, tentokrát ze Slovenska a Maďarska.
 Úkolem soutěžních týmů je šetrné a efektivní vyproštění zraněné osoby z havarovaného vozidla pomocí techniky, prostředků a nářadí, které se běžně používají při skutečných dopravních nehodách, následné poskytnutí přednemocniční neodkladné pomoci zraněným a bezpečný transport pacientů do sanitního vozidla. Soutěžící předem neznají situaci, ke které jsou přivolaní. Pro každé družstvo je přichystaný jiný scénář. Může jít napříklat o auta různě na sebe navršená, převrácená na bok, na střechu, nebo různě zdemolovaná o pevnou překážku. Záchranáři teprve při zahájení zásahu zjistí druh nehody a rozsah zranění osob. Jde o to, aby se simulovaná dopravní nehoda co nejvíc přiblížila reálné situaci.

ŠM 6  ŠM 1  ŠM 4

ŠM 2  ŠM 5  ŠM 3

 Foto: Martin Brejcha
 Text: Vítězslav Sladký