Aktuálně 2017

Obchodní centrum Olympia ovládl AMOK

V noci ze středy na čtvrtek se v plzeňské Olympii střílelo. Uskutečnilo se tady velké cvičení všech složek IZS s názvem AMOK.

 Typický obrázek dnešní Evropy. Hustě zalidněný prostor a v něm aktivní střelec. Terorista, nebo psychicky vyšinutý jedinec? Tentokrát se ukrývá pod eskalátory a zahajuje palbu. Svědek volá na tísňovou linku 112 a rozjíždí celý řetězec záchranné operace. Policejní těžkooděnci obezřetně obsazují prostor a po krátké přestřelce zneškodňují jednoho z útočníků. Pro druhém pátrají. Když jej naleznou, přichází na scénu policejní vyjednavač. Mezitím se z prostoru ozývají výkřiky zručně namaskovaných "zraněných". Krev, tentokrát jen umělá, teče proudem. V pátrání pomáhá speciální dron.
 Až po zneškodnění pachatelů nastupují zdravotničtí záchranáři ZZSPk, kteří třídí a ošetřují zraněné. Zatím jen "jako". Ovšem do kdy? Štěstí přeje připraveným, takže AMOK probíhá už několikátým rokem. Většinou se zaměřoval na školy či sportoviště, velké obchodní centrum si záchranáři "osahali" poprvé. Akce skončila okolo půl jedné v noci a v době jejího konání běžným způsobem fungovalo pouze multikino. Pak následoval briefing, během něhož se hodnotilo, co bylo dobře a které činnosti je třeba optimalizovat. Snad i příště půjde jen o cvičení. 

Cvičení 1 Cvičení 2

Text: Vítězslav Sladký

Foto: Repro redakce (zdroj qap.cz)