Aktuálně 2017

Chlapeček z babyboxu dostal jméno po řediteli ZZSPk

Pavel - tak se jmenuje jeden z chlapečků, které někdo dnes odložil v rozmezí pouhých třech hodin do babyboxu na plzeňském Denisově nábřeží. Jméno novorozenec dostal po řediteli naší krajské zdravotnické záchranné služby Pavlu Hrdličkovi.

To se v Čechách zatím ještě nikdy nestalo. V babyboxu v Plzni na Denisově nábřeží se během jednoho dne ocitli dva novorozenci. Poprvé se signalizace rozezněla v ráno v 6:18 hodin a zdravotničtí záchranáři okamžitě vyrazili na místo. Nejednalo se o "planý poplach" - ve speciální schránce byl nalezen zdravý chlapeček. A proč dostal jméno právě po řediteli ZZSPk? Odpověď je jednoduchá - Pavel Hrdlička od počátku babyboxům velice fandí a zároveň patří k osobním přátelům jejich českého vynálezce a zakladatele Ludvíka Hesse. Symbolicky se zároveň jednalo celorepublikově o 155. odložené dítě do babyboxu, přičemž právě číslo 155 je národní tísňovou linkou zdravotnických záchranářů.

Co ale všem vyrazilo dech, byl druhý signál z tohoto zařízení, který přišel v devět ráno. Opět zde byl nalezen chlapeček, který dostal jméno Luděk. Zda spolu oba případy nějak souvisí policie zatím nepotvrdila ani nevyvrátila. Portál krimi-plzen.cz k druhému případu uvádí, že chlapeček mohl být i týraný. Případ převzali kriminalisté, přestože při samotném odložení dítěte do babyboxu nedochází k porušení zákona.

„Jeden z novorozenců je ve vážném stavu. Policisté nyní zjišťují, zda jde o zranění způsobené domácím porodem nebo zda dítěti někdo ublížil. Nyní prověřujeme všechny okolnosti a zahájili jsme ukony trestního řízení ,” uvedla mluvčí policie.

RV 3  ph

Text: Vítězslav Sladký

Ilustrační foto: Autor článku (Pavel Hrdlička, ředitel ZZSPk)