Aktuálně 2017

Prohlídky sídla zdravotnických záchranářů opět proběhly na jedničku

Hitem loňského léta se staly prohlídky hlavního sídla krajských zdravotnických záchranářů v Plzni na Klatovské třídě. V létě 2016 dali záchranáři vůbec poprvé široké věřejnosti možnost nakouknout do jejich "kuchyně". Pro velký úspěch se letos exkurze opakovaly, a to v sobotu 12. srpna.

Návštěvníků se i letos s neutuchajícím entusiasmem ujal záchranář a tiskový mluvčí ZZS Pk Martin Brejcha. Všichni zájemci si prohlédli nejen samotné zázemí zdravotnické záchranné služby na Klatovské třídě, ale samozřejmě také ostré zásahové vozy, s nimiž i během exkurzí záchranáři často vyjížděli přímo za svými pacienty. Účastníky čekal také krátký výklad o historii a činnosti ZZS Pk, několik videoklipů z výjezdů a soutěž pro malé i velké o drobné upomínkové předměty. Velký zájem a mnoho dotazů mířilo také na činnost srdce záchranky, tedy operačního střediska, kam denně míří téměř dvě stovky tísňových volání z celého Plzeňského kraje. S tím, jak takový tísňový hovor na lince 155 vlastně probíhá, návštěvníky zasvěceně seznámily přímo operátorky ZOS Andrea Divišová nebo Ivana Vodehnalová (vedoucí ZOS). Neméně atraktivně působily i speciální automobily pro případy větších neštěstí s hromadným postižením osob, prostředky Bio hazard týmu, které záchranáři mají k dispozici pro vysoce infekční pacienty, či inkubátor pro převoz novorozenců s nízkou porodní hmotností.

Dospělí návštěvníci si odnesli celou řadu nových poznatků a děti možná i rozhodnutí, jakému povolání by se chtěly v budoucnu věnovat. 

P1020871  P1020853  P1020846

P1020866  P1020862

Text a foto: Vítězslav Sladký