Aktuálně 2017

Chodské slavnosti monitoroval inspektor provozu

 Za relativně klidné považují všechny složky IZS právě zakončené tradiční Chodské slavnosti v Domažlicích, na něž se každoročně sjíždějí desítky tisíc návštěvníků.

 V Domažlicích trvale žije 11 tisíc obyvatel, takže v době Chodských slavností počet lidí v tomto městě běžně vzrůstá i pětinásobně. Této skutečnosti se musí policisté i zdravotničtí záchranáři přizpůsobit. Ti letos v souvistlosti s oslavami ošetřili zhruba desítku pacientů. Jednalo se o běžné úrazy v opilosti nebo po napadení, kolapsové stavy, ale také například o alergickou reakci či epileptický záchvat. Práci záchranářům výrazně ulehčovala činnost inspektora provozu: "Náš inspektor provozu hlídkoval v ulicích Domažlic nepřetržitě od pátečního podvečera až do ukončení akce v neděli večer. Aktivně spolupracoval se zdravotnickým operačním střediskem, monitoroval průběh slavností a asistoval zdravotní službě Českého červeného kříže při ošetřování drobnějších zdravotních indispozic, ke kterým pak nemusely vyjet naše další vozy," uvedl náměstek ředitele ZZS Pk pro zdravotní péči a vedoucí lékař oblasti Západ Robin Šín. Podle sloužících záchranářů pak letošní ročník Chodských slavností patřil k těm klidnějším. Nikdo z ošetřených pacientů nebyl ohrožen na životě ani vážně zraněn. Nejvíce incidentů zaznamenaly všechny složky IZS v sobotu, kdy dorazilo nejvíc návštěvníků.

 Populární Chodské slavnosti se konají každoročně v polovině srpna. Jejich tradice byla zahájena bezprostředně po skončení 2. světové války. Pouť na Vavřinec byla obnovena hned 12. srpna 1945. Církevní význam této akce byl za totality potlačován, ale folklorní ráz původní poutě se zachoval. Oslavy se přesunuly od kostela sv. Vavřince do centra města. Pod názvem Chodské slavnosti akce existuje od roku 1955. Od roku 1990 jsou slavnosti opět spojovány se svatovavřineckou poutí a jsou nejvýznamnější kulturní a společenskou akcí na Domažlicku. Postupně tradiční pouť obohatily například výstavy autoveteránů, nejrůznější workshopy či stále oblíbenější ChodRockFest.

 

Chodské

Foto: Josef Babor

Text: Vítězslav Sladký