Aktuálně 2017

Zdravotničtí záchranáři učí pedagogy, jak čelit nebezpečí

 Po velmi úspěšném projektu První pomoc pro prvňáčky přichází zdravotničtí záchranáři s plánem, který tentokrát cílí na pedagogy základních škol.

 Nový projekt s názvem „Mimořádné a krizové situace a jejich praktické zvládání“ si jako první vyzkoušeli na konci srpna učitelé z 21. ZŠ v Plzni na Slovanské aleji. Jeho hlavní náplní je mimo jiné zvládnutí krizové situace, kdy žáky, pedagogy nebo jiné účastníky přímo ohrožuje aktivní střelec ve škole. Naše země se sice zatím nachází mimo spektrum zájmu teroristických organizací, ovšem hrůzné činy vyšinutých jedinců, které se staly "populárními" zejména na amerických školách, nemůžeme vyloučit ani v našich zeměpisných šířkách. Koneckonců, brutální čin, kdy psychicky narušená žena pobodala několik studentů, z nichž jeden zemřel, se odehrál už v roce 2014 ve Žďáru nad Sázavou. Šílený střelec pak zabil osm lidí v restauraci v Havlíčkově Brodě.

 Záchranáři proto učí padagogy, jak úspěšně nebezpečí eliminovat. Semináře jsou rozděleny do teoretických a praktických sekcí v rámci organizací PČR, ZZS a HZS. V 3x60 minutách se účastník akce dozví od každé složky, co je potřeba znát a jaké dovednosti je nutné si osvojit při záchraně života a zdraví osob v situacích, kdy je někdo ohrožuje zbraní, případně vznikne požár, dojde k výbuchu a podobně.

 V sekci zdravotnické záchranné služby se frekventant naučí, jakým život ohrožujícím stavům se má prioritně při ošetřování zraněných věnovat, jakou konkrétní první pomoc má poskytnout a v neposlední řadě, v návaznosti na sekci PČR, jak se má chovat v ne/přímém kontaktu s útočníkem. V průběhu zhruba dvou školních roků budou realizovány pravidelné semináře na základních školách na území Plzně-města. Zkušení lektoři se budou snažit předávat učitelům a dalším zaměstancům škol své znalosti a dovednosti a naučit tak přítomné alespoň základním pravidlům chování v boji proti agresorovi.

 Celý projekt je realizován za významné podpory Magistrátu města Plzně.

IMG 6446  IMG 6445  IMG 6437

Text: Michaela Kubásková, Vítězslav Sladký
Foto: ZZS Pk