Aktuálně 2017

Bezpečná Šumava: V Slunečné svítilo slunce i majáky záchranářů

 Bezpečná Šumava - akce, která každoročně přitáhne přes tisíc návštěvníků, se letos konala ve Slunečné v sobotu 23. září. Ač počasí návštěvníkům nepřálo tak, jako v předchozích ročnících a babí léto zatím zůstalo kdesi u babičky, občas se sluneční paprsky přece jen ukázaly.

 Všechny složky IZS se sešly ve Slunečné u Prášil, aby demonstrovaly, že Šumava není místem mordů, loupeží a znásilnění, jak se by se mohlo zdát z jednoho populárního televizního seriálu. Ale že je místem naopak bezpečným. Sedmý ročník akce probíhal pod pod záštitou poslance Parlamentu ČR Mgr. Igora Jakubčíka. Smyslem akce Bezpečná Šumava je ukázat, že všichni záchranáři, kteří se podílí na záchraně života a zvýšení bezpečnosti v území, jsou sehraný tým. A obzvlášť to platí v Národním parku Šumava. Na rozsáhlém a členitém území, které se rozprostírá přes tři státy a v České republice přes dva kraje, jeden záchranářský tým neznamená nic. Proto se letošního ročníku krom horských záchranářů, LZS AČR, HZS, ZZSPk či PČR zúčastnila například i nestátní záchranná služba Trans Hospital, která má k dispozici speciální techniku do nepřístupného terénu.
 Abychom byli úplní, vyjmenujme všechny zúčastněné: Policie ČR, Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje, Městská policie Horažďovice, Vodní záchranná služba, Horská služba, Trans Hospital, Západočeská univerzita v Plzni, Nadace policistů a hasičů, ASP Group, společnost HSF, Draeger, CS Aero a CS Solutions. Partnery akce byli: Ministerstvo Životního prostředí, Ministerstvo Vnitra, Ministerstvo obrany, Jihočeský i Plzeňský kraj, Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra a občerstvení zajistilo Řeznictví Smetana.
 Celá akce byla rozdělena na jednotlivá stanoviště, kde každá složka IZS představila svojí činnost. ZZSPk předvedla ukázku sanitního vozidla a vybavení vozidla RZP. Dále měl každý návštěvník možnost vyzkoušet si resuscitaci na výukovém modelu, nebo se vžít do  role  operátora zdravotnického operačního střediska a přesvědčit se na vlastní kůži o náročnosti této profese. Naše výjezdová skupina edukovala malé i velké návštěvníky. Děti  byly odměňování za své snahy plyšovými hračkami. Akce se zúčastnilo kolem patnácti set osob. Po celý den statické i dynamické ukázky doplňovaly odborné přednášky.

šumava 1  Šumava 2  Šumava 3

Šumava 4  Šumava 5  Šumava 6

Text: Vítězslav Sladký, Soňa Vokáčová

Foto: Tomáš Jiřička, Stanislav Vrba