Aktuálně 2017

Zdravotničtí záchranáři: Štědrý den nepatřil ke klidným službám

Sebevražedné pokusy, nehody, napadení, banální potíže i zneužití IZS. Takový byl (nejen) letošní Štědrý den z pohledu zdravotnických záchranářů.

Krajští zdravotničtí záchranáři jsou již zvyklí, že štědrovečerní služby bohužel nepatří k těm klidným. Ač by každý rozumný člověk předpokládal, že většina lidí tráví nejkrásnější křesťanské svátky v klidu a pohodě, opak je pravdou. Již před večerní 19. hodinou počet výjezdů ZZSPk přesáhl 110 a zastavil se až na čísle 145, což je běžný standard kteréhokoli všedního dne, kdy je ovšem víc tzv. sekundárních, tedy mezinemocničních, transportů.

Výjezdové skupiny ZZS již od časného rána vyjížděly mimo jiné k lidem, kteří si příchod Ježíška poněkud popletli se Silvestrem a notně popíjeli alkohol. Už odpoledne si například v Plasích podnapilý muž "vyrobil" tepenné krvácení, poté, co rozbil skleněnou výplň dveří. Vážný konflikt pak vyvolal opilý Slovák vpodvečer ve Štěnovicích. Jeho spolubydlící hlásili pacienta v bezvědomí, takže na místo vyrazily z Plzně hned dvě výjezdové skupiny zdravotnických záchranářů. Po jejich příjezdu nemocný "zázračně ožil" a začal všechny přítomné napadat. Jeden ze záchranářů musel dokonce proti agresorovi použít obranný sprej a zavolat na pomoc policisty, kteří nebezpečného muže zpacifikovali a předali záchranářům k ošetření. Další cizinec pak řádil ve Vysočanech na Tachovsku. Záchranáře zahrnul nadávkami a plivanci.

Cizinci obecně záchranářům i policistům přidělávají čím dál větší starosti. Zaměstnanecké agentury si je často pletou s pracovními otroky, kterým nezajistí ani tu nejzákladně lékařskou péči. Často se stává, že nejsou registrovaní u praktického či zubního lékaře a mnohdy nemají ani doklady. Protože si nevědí rady a nedokáží se dorozumět žádným použitelným jazykem, zneužívají záchrannou službu i v případě banálních potíží, jako jsou zvýšené teploty, bolesti zad či hlavy nebo potíže se zuby. Zcela nedávno odváželi krajští zdravotničtí záchranáři k porodu ženu z ubytovny doslova zamořenou srabem.

Více než obvykle bohužel také lidé během Vánoc uvažují o dobrovolném odchodu ze života, a to ať už skutečně, nebo demonstrativně. U takových pacientů letos záchranáři zasahovali v centru Plzně, na Slovanech, Lochotíně i Vinicích. Obvykle se jednalo o stresové reakce po hádce nebo rozchodu s partnerem. V Rabštejnské ulici dokonce jeden muž vylezl na parapet a vyhrožoval skokem z okna. Léky se pak pokoušeli otrávit další lidé v Horšovském Týně a ve Strašicích.

Štědrý večer si bohužel nevychutnal v klidu domova ani třiadvacetiletý motorkář, který chtěl teplé počasí využít k projížďce na svém stroji. Poblíž Petrovic u Sušice se střetl s osobním automobilem vyjíždějícím od okraje vozovky. S mnohačetnými zraněními, avšak nikoli v přímém ohožení na životě, jej odvezl vrtulník letecké záchranné služby na urgentní příjem plzeňské Fakultní nemocnice.

Krátce po půlnoci, tedy vlastně již na Boží hod vánoční, došlo k fatálnímu zneužití IZS nahlášením smyšlené dopravní nehody na dálničním úseku D5 na Tachovsku. Z místa byl nahlášen muž v bezvědomí a další tři vážně zraněné osoby. Vzhledem k tomu, že k "případu" vyjely všechny složky IZS a vzlétl také vrtulník LZS, vyšplhala se škoda na několik desítek, možná i stovek tisíc korun. Po pachateli intenzivně pátrá Policie ČR. Jaké sankce podobným "vtipálkům" hrozí, si můžete přečíst například ZDE.

Všem lidem dobré vůle pak krajští zdravotničtí záchranáři přeji klidný zbytek vánočních svátků.

Hracholusky 2 

Text a ilustrační foto: Vítězslav Sladký