Aktuálně 2018

Záchranáři zasahují u požáru ubytovny v Plzni na Borech

 Rozsáhlý požár zachvátil v úterý ráno objekt ubytovny v Borské ulici v Plzni. Na místě je několik výjezdových skupin Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje, inspektor provozu a speciální vůz pro případy hromadného postižení osob. Vypomáhají i sanitky nestátní převozové služby.

Požár byl nahlášen krátce před osmou hodinou ranní. Na místo vyjely všechny složky IZS včetně evakuačního autobusu hasičů a speciálu pro řešení mimořádných událostí krajských zdravotnických záchranářů. Nedaleko budovy bylo zřízeno stanoviště, kde hasiči shromažďují všechny evakuované osoby. Právě zde přebírají zdravotničtí záchranáři zraněné. Těch bylo zatím dvanáct, deset obyvatelů ubytovny a dva zasahující hasiči. Číslo ovšem nemusí být konečné, protože hasiči stále objekt prohledávají. Existují však nadějné vyhlídky, že nikdo neuhořel a utrpěná zranění jsou krom dvou případů spíše lehčího charakteru. Postižené sanitky po ošetření rozvážejí na urgentní příjmy Fakultní nemocnice Plzeň na Lochotíně i na Borech. Objekt lehl popelem, plameny i kouř byly vidět z velké dálky.

 „Pacienti utrpěli zranění dolních končetin, pánve, nadýchali se kouře. Spektrum zranění je opravdu široké. Zatím jsme ošetřili dvanáct pacientů, jedenáct z nich jsme transportovali do nemocnice. Dva z ubytovaných jsou v ohrožení života. Jeden z hasičů byl pouze ošetřen na místě, podepsal negativní reverz a opět se připojil k zasahujícím “ upřesňuje tiskový mluvčí ZZS PK Martin Brejcha. Zdravotnické operační středisko ZZS PK vyhlásilo stav hromadného postižení osob a funguje ve zvláštním režimu. Na místě zasahuje i policejní vrtulník s termovizí.

 Přímo k požáru přijel i plzeňský primátor Martin Zrzavecký, který postiženým přislíbil náhradní ubytování. Bydlelo zde cca 130 lidí. Potvrdil také, že zmíněná ubytovna patřila mezi problémové. Když před časem zástupci magistrátu navštěvovali ubytovací zařízení v Plzni, podle Zrzaveckého tento objekt náležel k nejhorším. „V jiných ubytovnách byla zajištěna hygiena i další služby. V této to ale bylo naopak,“ dodal Martin Zrzavecký. Negativní zkušenosti s častými zásahy v tomto místě mají i samotní záchranáři a policisté.

 Aktualizace: HPO probíhalo z pohledu ZZS PK od 7:58 do 12:58hod. Počet zraněných se již nezměnil. Na místě zasahovalo sedm výjezdových skupin RZP, jedna RV, inspektor provozu, speciální vůz pro HPO a pět převozových sanitek (3x CD Sanitar a 2x DZS FN Plzeň). 

 Text: Vítězslav Sladký

Foto: ZZS PK, HZS, Krimi-Plzeň 

Borská 1  Borská 2

Borská 3  Borská 5