Aktuálně 2025
Plzeňské dny urgentní medicíny, aneb když je třináctka šťastným číslem
Ve dnech 20. – 21. února 2025 Plzeň hostila už třináctý ročník Plzeňských dní urgentní medicíny. Tradiční akce s již takřka pevným místem v kalendáři na konci února nabídla opět velmi pestrý a atraktivní program.
O zahájení XIII. ročníku PDUM se postaral ředitel Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje MUDr. Bc. Pavel Hrdlička společně s náměstkem hejtmana pro oblast zdravotnictví Bc. Tomášem Soukupem. Po poledni přišel záchranáře pozdravit hejtman Plzeňského kraje MUDr. Kamal Farhan, lékař, který má sám profesní zkušenosti z oblasti urgentní medicíny. Osobně ocenil nejen skutečnost, že se prestižní akce za účasti mnoha českých i slovenských záchranářů koná opět v Plzni, ale také se zmínil o výborné úrovni ZZS na Plzeňsku a poděkoval zdravotníkům za jejich práci.
Vtipnými průvodci celým dvoudenním programem se opět stali MUDr. Petr Simeon Gajdoš, BCST společně se záchranářem Mgr. Jaroslavem Hruškou, DiS, kteří se i letos proměnili v půvabné pohádkové postavičky, tentokrát v hajného Robátka a jelena Větrníka.
Jako první přišla na řadu problematika úrazů elektrickým proudem. Zejména přednáška „Když udeří blesk“ otevřela téma, se kterým se záchranáři nesetkávají v terénu příliš často. Dále posluchače zaujala během prvního dne kongresu celá řada příspěvků, ať už šlo například o pohled znalce na Odmítnutí zdravotní péče na tísňové lince či témata ryze medicínská, tentokrát zejména z oblasti kardiologie a traumatologie.
Ani letos nechyběly velmi oblíbené podvečerní workshopy. S humorem sobě vlastním „přímo na místo zločinu“ pozvali zdravotníky plzeňští kriminalisté kpt. Michaela Nosková a nprap. František Lavička společně se soudní lékařkou MUDr. Jitkou Pažinovou. Nemenší zájem vzbudil i workshop na další horké téma, tedy zaměřený na vedení komplikovaného porodu v terénu a péči o kompromitovaného novorozence.
Velkou část pátečního dopoledne pak zabral jeden z nedávných případů sektářského porodu, kterým se zabývali v Plzeňském kraji záchranáři, nemocniční lékaři i policisté. Další program pak tvořila varia z nejrůznějších oblastí urgentní medicíny a přednemocniční neodkladné péče. Samotnou tečku za velmi úspěšným ročníkem PDUM udělali policisté s tématem Taktická první pomoc prvosledových hlídek Policie ČR v Plzeňském kraji. Tyto hlídky se musí mnohdy jako první zasahující postarat o pacienta do příjezdu zdravotnické záchranné služby.
Během čtvrtečního večera záchranáři i hosté ukázali, že nejen vědou a bojem o život pacientů živ je člověk - a parádně to rozjeli na společenském večírku na parketu plzeňského Parkhotelu. Plzeň se opět na dva dny stala metropolí české urgentní medicíny. Děkujeme všem organizátorům, přednášejícím, posluchačům, hostům, partnerům i společnosti Sanopharm CZ za perfektně zorganizovaný kongres. Za rok v Plzni opět na viděnou!
Nešťastníci, kteří XIII. ročník PDUM z nějakého důvodu promeškali, najdou kompletní program i zpětně ZDE: www.pdum.cz Program - Plzeňské dny urgentní medicíny
Text: Vítězslav Sladký
Foto: Barbora Behring a Václav Eliáš, ZZS PK