Bio Hazard team

Pravidelná příprava a setkávání

Bio Hazard Tým ZZSPk - u nás se na vavřínech nespí

Za poslední dva roky zaznamenal náš Bio Hazard Tým ( BHT ) obrovský posun. Setrvali jsme v našem pravidelném setkávání a přípravě každý měsíc. Absolvovali jsme seminář ve Zlíně. Tam došlo k navázání úzké spolupráce s Ing. Častulíkem. Našli jsme v něm odborníka ochotného posoudit výběr našich OOPP, které jsme plánovali zakoupit z dotací na krizovou připravenost.

 

Dle jeho doporučení jsme některé OOPP vyřadili ze seznamu a o celou řadu nových položek se nám náš seznam rozrostl. V okamžiku, kdy naše záchranná služba obdržela zmíněné finanční prostředky bylo jasné co si za ně pro náš tým pořídíme. Oblek Prochem 3000 byl vylepšen o integrovanou ponožku, celoobličejová maska CA 6 s filtračně ventilační jednotkou a 3 kanystrovými filtry zajišťuje pohodlné nošení, dobrý výhled ale hlavně kvalitní ochranu dýchacích cest. Komfort a tepelnou pohodu nám zajišťuje termoprádlo v letním a zimním provedení. Vše doplňují kvalitní holinky Dunlop. Nechybí praktické doplňky v podobě kukly a brašny přes rameno a osobní dekontaminační balíček, vysílačka, mobil a podobné drobnosti. O těsnící přechod mezi kombinézou a rukavicemi se nám starají těsnící kroužky. Rukavice používáme troje, barevně odlišené a dostatečně dlouhé. Toto naše vybavení vzbudilo pozornost u KHS a byli jsme pozváni do Českých Budějovic, kde jsme výsledky našeho snažení ukázali hygienikům. Nutno podoknout, že námi vybrané OOPP si po našem vzoru pořídilo již několik BHT v republice. Dokonce i OBO Těchonín jejich nákup zvažuje.

Členové týmu navštívili několikrát zmíněný Odbor biologické ochrany v Těchoníně. Spolupráce s AČR je od samého vzniku týmu nadstandardní. Praktické nácviky a trénování již naučeného je nezbytností. Něco se naučit a pak to pravidelně neprocvičovat je nelogické a nekoncepční.

V lednu letošního roku BHT uspořádal nácvik v prostoru krytu Fakultní nemocnice v Plzni. Ten se uspořádal díky dobré spolupráci s FN Plzeň, GŘ HZS, HZS Pk, KHS, OBO Těchonín, SÚJCHBO. Námětem bylo převzetí pacienta s VNN. Aby vše probíhalo maximálně reálně, byla dekontaminační linka postavena před krytem, který simuloval nemocniční oddělení a na dekontaminaci byl použit Persteril v koncentraci 0,2 % a 2 %. To vše v lednovém počasí . Pro naše kolegy z nemocnice byl nácvik první příležitostí vyzkoušet si ošetřování pacienta s VNN v OOPP. Jejich odhodlání a přístup nás velice mile překvapil. Elán s jakým se lékař pustil do Persterilové lázně byl obdivuhodný.

Další neméně významnou aktivitou plzeňského týmu byla aktivní účast při výcviku zahraničních kolegů v prostorách SÚJCHBO. Předali jsme jim jak mnoho teoretický poznatků např. na téma organofosfáty, tak hlavně praktické dovednosti. Se SÚJCHBO započala naše spolupráce již na jaře, když jsem se podílel na testech v klimatické komoře v Příbrami.

K naší radosti nás oslovili s žádostí o spolupráci hasiči z Letiště Václava Havla v Praze. Zajímá je činnost našeho týmu a zkušenosti z našeho lednového nácviku.

V současné době jsme v nejužším kontaktu s našimi kolegy z Jihomoravského kraje. Jejich pozvání k nim do Brna na jejich první cvičení jsme samozřejmě přijali s radostí. Kolegové se učí rychle a je za nimi také vidět kus práce a nadšení.

Vše, čeho náš tým dosáhl by nebylo bez ochoty a nadšení členů BHT ZZSPk a podpory ze strany ředitele MUDr. Romana Svitáka. Poděkování si zaslouží všichni, kdo nám podali pomocnou ruku a berou nás jako seriozní partnery v oblasti biologického rizika.

Martin Brejcha

Napište nám