Z historie ZZS Plzeň-jih

V roce 1993 se začala psát historie ZZS Vlčice, kde díky MUDr.Michalu Marečkovi lékaři LZS Líně a partě nadšenců vznikla Záchranná služba v Blovicích na poliklinice pod křídly Nemocnice Stod, která se v roce 1995 přestěhovala do nových prostor penzionu ve Vlčicích, kde sídlí dodnes.

jih1sPrvním vozidlem byl Mercedes Benz v bílo oranžovém provedení, dalším vozem, který nám poskytlo sdružení samaritánů v Plzni byl Ford Transit.U příležitosti našeho stěhování do Vlčic jsme obdrželi dar od města Nepomuk a to v podobě vozidla Chevrolet, se kterým se jezdilo ve složení řidič-záchranář,sestra a lékař.

jih2sV roce 2003 přišly velké změny.V tomto roce jsme byli spojeni s krajskou Záchrannou službou v Plzni,náš dispečink(155) ve Vlčicích byl zrušen a všechny výzvy od tohoto roku dostáváme od krajského zdravotnického operačního střediska v Plzni.Téhož roku v červenci jsme obdrželi dva nové vozy pro rendez-vous systém a to Hondu CRV a VW T4 2,5 TDi SYNCRO a tak se z našeho Fordu stalo záložní vozidlo.V tomtéž roce se stává vedoucím lékařem pro oblast Plzeň-jih MUDr. Petr Vondrák.V roce 2006 jsme obnovili náš vozový park o vozidlo VW T5 2,5 TDi 4motion.

Abychom byli schopni dodržet stanovené 15min. dojezdové časy k pacientovi v oblasti Nepomucka začalo se jednat o vybudování výjezdového stanoviště v Nepomuku. Naše začátky byly v budově HZS Pk v Nepomuku, kde jsme trávili svoje 12hod. směny společně s hasiči.V této době se již vedle budovy hasičů stavělo naše nové výjezdové stanoviště, které bylo slavnostně otevřeno 15.12.2005.Na tomto stanovišti slouží posádka RZP ve složení setra a řidič-záchranář s vozidlem VW T5 2,5 TDi 4motion.V případě nutnosti vysílá dispečink této posádce lékaře z Vlčic.

jih3sjih4sjih5s

V dnešní době naše výjezdové stanoviště ve Vlčicích poskytuje služby – RLP a RZP,v Nepomuku RZP.Na pracovišti pracuje 18 sester, 14 řidičů, 5 lékařů. Vedoucím lékařem je MUDr. Luděk Hejkal , vedoucí sestrou Marie Kokošková a .vedoucí řidičů je Jiří Pohanka ml.

Náš vozový park se skládá z pěti vozidel 2x VW T5 2,5 TDi 4motion, záložní vůz VW T4 2,5 TDi SYNCRO, HONDA CRV a ŠKODA FELICIA.

Naše stanoviště spolupracuje s hasičským záchranným sborem požární stanice Nepomuk a SDH Blovice– společná cvičení a soutěže. Navštěvujeme školy a firmy v našem kraji, seznamujeme učitele,děti,manažery a zaměstnance firem se základy laické první pomoci.