Aktuálně 2020

Záchranáři nežijí jen covidem. Zvýšil se počet tragických dopravních nehod

S drakonickými opatřeními, která souvisí s pandemií nemoci Covid-19, poklesl v polovině března razantně provoz na českých silnicích a dálnicích. Během několika dnů osiřely i ulice a rušné třídy měst. Stalo se tak zejména z důvodu omezení volného pohybu osob.

 Jak se silnice uvolnily, mnozí řidiči začali výrazně zrychlovat a překračovat povolenou rychlost, klesla také ostražitost  za volanty. V důsledku těchto příčin zasahovali krajští zdravotničtí záchranáři v posledních dnech u několika mimořádně závažných dopravních nehod. Tou netragičtější se stala srážka osobního vozu s motorovým vlakem na nechráněném železničním přejezdu nedaleko Nýřan, ke které došlo v pondělí 27. dubna dopoledne. Nepozorností řidiče vyhasly čtyři mladé životy jedné rodiny. Hned na místě události zemřeli třiadvacetiletá těhotná žena, sedmnáctiletý mladík a pětileté dítě. Po třech dnech, kdy lékaři bojovali v nemocnici o jeho život, zemřel i čtyřiadvacetiletý řidič osobáku. Jako zázrakem přežilo pouze další malé dítě, jehož zranění byla lehčího charakteru. Ve vlaku se nezranil žádný z cestujících.

 Jen o tři kilometry dál, na silnici mezi obcemi Nýřany a Blatnice, došlo 1. květma k další smrtelné nehodě. Do protisměru zde přejel kamion značky Mercedes a doslova smetl protijedoucí Ford Galaxy, který řídil teprve dvacetiletý mladík. Ten neměl střet s kolosem šanci přežít. "Po příjezdu záchranářů na místo události lékař zkonstatoval devastující zranění neslučitelná se životem, kterým muž na místě podlehl," uvedla tisková mluvčí ZZS PK Mária Svobodová. Řidič kamionu vyvázl bez zranění.

 Další lidský život vyhasl před Janovicemi nad Úhlavou. Ve smyku zde skončil osobní vůz Toyota Yaris řízený čtyřiašedesátiletým cizincem. Automobil doslova vylétl ze silnice, smetl asi čtyřicetiletého cyklistu a následně se převrátil přes střechu. Cyklista bez jakéhokoli podílu viny na nehodě na místě zahynul, řidič automobilu utrpěl jen lehčí zranění.

 Obrovské stěstí měli naopak opilí cizinci, kteří v pátek kolem čtvrté hodiny ranní ve velké rychlosti narazili s automobilem Škoda Superb do cisterny na křižovatce ulic Karlovarké a Lidické v Plzni. Superb po prudkém nárazu  začal hořet. Je až neuvěřitelné, že oba muži, ač nebyli ani připoutaní bezpečnostními pásy, vyvázli z hrozivě vypadající nehody jen s lehčím a středně těžkým zraněním. Jeden z nich se navíc pokusil o útěk a před Fakultní nemocnicí v Plzni ještě začal záchranáře napadat. Nakonec skončil v policejních poutech.

 Za většinou nehod přitom stojí nepozornost a nepřizpůsobení rychlosti stavu a povaze vozovky. Motoristům záchranáři doporučují zvolnit, aby nedocházelo k dalším zbytečným tragédiím. Stačí jen větší rozvaha a méně spěchu, aby počet závažných nehod nenarůstal.

Text: Vítězslav Sladký

Foto: ZZS PK a Krimi-Plzeň 

Nehody 1  Nehody 2  Nehody 3