Není nic smutnějšího, než když naši kolegové umírají předčasně. Ve věku 64 let nás navždy opustil po krátké těžké nemoci dlouholetý řidič- záchranář Luboš Studnička.

Celý článek

Tři dny trvalo velké cvičení krajských zdravotnických záchranářů ZZS PK v rekreačním zařízení Melchiorova Huť u Uněšova na severním Plzeňsku.

Celý článek

 Klidné velikonoční svátky rozhodně neprožili krajští zdravotničtí záchranáři. Jistý klid před bouří zaznamenali už na Velký pátek ve čtyři hodiny ráno. Náhodný kolemjdoucí na tísňové linky nahlásil požár panelového domu na Doubravce, ze kterého měl stoupat hustý kouř. Zalarmovány byly všechny složky IZS. Policisté operativně zkontrolovali kamerové systémy, na kterých nezachytili žádné podivnosti. Přesto se na místě domnělé události sjel větší počet vozidel hasičů, policie i záchranné služby. Bytový dům naštěstí nehořel a zpětným voláním bylo zjištěno, že si oznamovatel objekt údajně spletl s kouřícím komínem, který se nachází o několik set metrů dál.
 Další případy už byly bohužel reálné. V noci z pátku na sobotu došlo například k napadení dvou mladých žen na Mikulášském náměstí v Plzni. Obě skončily v nemocnici. V sobotu v podvečer pak opilý cizinec nezvládl řízení a naboural s vozidlem do stromu v Nýrsku.
 Nejtragičtějším dnem Velikonoc se ovšem stala neděle. Přestože bylo nádherné téměř letní počasí s dobrou viditelností, se řidiči chovali velmi neukázněně. K první velmi vážné nehodě došlo za obcí Losiná kolem 15. hodiny odpoledne. Z místa střetu bylo hlášeno poranění více osob. „Na místě jsme ošetřili čtyři zraněné osoby. Do Fakultní nemocnice Plzeň jsme transportovali ženy narozené v letech 1983 a 1951, a asi pětileté dítě, všechny s lehčími zraněními. Dále muže narozeného v roce 1949, který utrpěl středně těžké zranění, ale jeho celkový zdravotní stav vyžadoval transport na Emergency téže nemocnice," uvedla mluvčí záchranářů Mária Svobodová.
 K ještě horší dopravní nehodě došlo zanedlouho o pár kilometrů dále, u Vlkova nedaleko Spáleného Poříčí. I zde se v plné rychlosti čelně střetly dva osobní vozy.  Záchranáři událost řešili v režimu Hromadného postižení osob, protože na místě zasahovalo pět výjezdových skupin ZZS PK. Nacházelo se zde šest zraněných osob včetně jednoho dítěte. Čtyři muži středního věku utrpěli středně těžké zranění, tři byli při vědomí transportováni na Akutní příjem Fakultní nemocnice Plzeň Lochotín a jeden do Fakultní nemocnice Bory. Žena středního věku pak byla s lehčím zraněním transportována do Fakultní nemocnice Lochotín. U dítěte ve věku asi pěti let se záchranářům povedlo po kardiopulmonální resuscitaci obnovit životní funkce a bylo v kritickém stavu transportováno na Emergency Fakultní nemocnice Plzeň Lochotín. Vrtulník LZS zasahoval v té chvíli u jiného kriticky nemocného pacienta v Karlovarském kraji.
 Nedaleko obce Hvožďany na Domažlicku kolem 19. hodiny vyhasl mladý lidský život. Teprve osmnáctiletá dívka Peugeotu zde nezvládla levotočivou zatáčku a po smyku narazila do stromu. Přes veškerou snahu záchranářů utrpěla zranění neslučitelná se životem a na místo musel být povolán koroner.
 K další tragédii došlo v pondělí v Korytech na Klatovsku. Dvaačtyřicetiletý muž zde vyklízel nemovitost, vynesený odpad nalezený na půdě pálil a zatím neznámý předmět v ohni explodoval. Muže si převzali záchranáři a vzhledem k vážnému zranění dolní končetiny musel být transportován letecky do FN v Plzni na Lochotíně.
 Během velikonočních svátků samozřejmě krajští zdravotničtí záchranáři řešili i řadu interních a neurologických příhod, podobně jako bolesti břicha po častých dietních chybách. Vyjížděli také k několika případům, kdy se pacientům akutně zhoršil jejich psychický stav nebo to přehnali s alkoholem.
Užívejte jara a buďte na sebe opatrní!

Vítězslav Sladký, ZZS PK

První prosincový den byl i dnem duelu s mladoboleslavskými Bruslaři ve znamení Zápasu pro dobrou věc. Indiáni v tomto extraligovém střetnutí nejenže hosty deklasovali 5:0, společně se svými fanoušky ale i podpořili dětské oddělení ve FN Plzeň.

Po brance Aleksi Rekonena zaplnila prakticky celé kluziště velká plyšáková smršť, která udělala radost hned nadvakrát. Poprvé dětským pacientům ve FN Plzeň, kde se projektu hokejového klubu HC Škoda Plzeň se zúčastnil i primátor města Plzně Mgr. Roman Zarzycký, který i kapitána Škody Jana Schleisse, jeho asistenta Jana Piskáčka a tvář projektu Tomáše Dujsíka doprovodil spolu se spolumajitelem a předsedou představenstva klubu Janem Šmuclerem. Více ZDE!

Nyní, protože plyšových radostí připravili plzeňští fanoušci skutečně mnoho, přišla radost druhá. Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje další várku hraček obdržela z rukou hráče A týmu Jakuba Lva a zástupců fanoušků Škodováků. Plyšáci pak budou pomáhat zdravotníkům při komunikaci s dětskými pacienty. Navíc poputují na všechny výjezdové základny v Plzeňském kraji.

Klub HC Škoda Plzeň děkuje moc Zdravotnické záchranné službě Plzeňského kraje a všem fanouškům za spolupráci!

 Zástupci Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje (ZZS PK) již delší dobu spolupracují s Iniciativou Angels, globálním neziskovým projektem podpořeným Světovou a Evropskou iktovou organizací. Cílem Iniciativy Angels je zlepšovat po celém světě kvalitu péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou (CMP). Počty pacientů s CMP, kteří zůstávají následkem tohoto onemocnění trvale invalidní nebo zemřou, jsou nemalé (diagnózu CMP má ročně kolem 28 tisíc pacientů v České republice). Všichni, kteří jsou do péče o tyto pacienty zahrnuti, mají tedy logicky zájem poskytovat ji co nejlépe.
 Právě ve spolupráci s Iniciativou Angels uspořádali zástupci ZZS PK a tým Fakultní nemocnice Plzeň 11. 3. 2024 simulaci léčby pacienta s iktem. Celý program začal voláním na tísňovou linku z místa události v terénu a následujícími potřebnými kroky v přednemocniční neodkladné péči. ZZS PK tímto nácvikem plynule navázala na již před delší dobou započaté vzdělávání a kontinuální přípravu svých zaměstnanců právě v této oblasti. Je třeba zdůraznit, že simulované scénáře poskytují zdravotnickým týmům v terénu i nemocnici jedinečnou příležitost nanečisto otestovat své postupy při primárním ošetření v přednemocniční neodkladné péči, v nemocnici pak při příjmu, diagnostice a léčbě pacientů. Zároveň dochází k prověření postupů a je umožněna optimalizace poskytování péče přímo v jednotlivých centrech. Cílem všech zainteresovaných je tedy zkrátit časy ošetření pacienta na místě události a dále časy od příjezdu pacienta do nemocnice až po zprůchodnění mozkových cév (podáním intravenózní trombolýzy či mechanickou trombektomií). Jedním z podstatných postupů je tedy včasné provedení CT vyšetření, kam jsou nově mnozí pacienti směrováni rovnou z terénu po konzultaci s neurologem iktového centra. To vše jsou významné kroky, které mohou pacientovi pomoci se i přes tak závažnou diagnózu navrátit zpět do dosavadního plnohodnotného života…

Text a foto: MUDr. Jana Kruba Vidunová, MBA, LL.M.

foto cmp 1    foto cmp 2

foto cmp 3

V pátek 1. března po poledni se rozjeli do všech koutů republiky i na Slovensko účastníci dalšího povedeného ročníku Plzeňských dnů urgentní medicíny, který hostil plzeňský Parkhotel. Konferenci tradičně pořádá Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje a společnost Sanopharm CZ.

Celý článek

12. ročník Plzeňských dnů urgentní medicíny odstartovaly dnes v devět hodin ráno v Parkhotelu pozdravy hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka a ředitele ZZS PK Pavla Hrdličky.

Celý článek

Ve čtvrtek 15. února 2024 vyjížděly všechny složky IZS k velmi vážné dopravní nehodě u Mířkova na Domažlicku.

Celý článek