Přestože zdravotničtí záchranáři během silvestrovské noci rozhodně nezaháleli, zažili již i mnohem tragičtější roky.

Celý článek

 Setkáváme se společně mnohdy i stokrát za den.

Celý článek

Za účasti hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka a dalších významných hostů z vedení kraje, města i obvodu Plzeň 4, managementu ZZS PK, stavbařů a médií Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje dnes ve 12 hodin slavnostně otevřala svůj nový objekt v Plzni na Doubravce.

Celý článek

 Vzdělávací a výcvikové středisko plzeňských krajských zdravotnických záchranářů ukončilo již v pořadí čtvrtý akreditovaný kvalifikační kurz „řidič vozidla ZZS“. Úspěšně jej tentokrát zvládlo 15 účastníků, kteří dnes v budově ZZS PK na Klatovské třídě v Plzni převzali své diplomy.

Celý článek

V pátek dopoledne proběhlo další taktické cvičení složek IZS, tentokrát u věznice v Plzni na Borech. Účastnili se i krajští zdravotničtí záchranáři.

Celý článek

 Včera nás zcela náhle a nečekaně navždy opustil dlouholetý lékař Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje MUDr. Jan Špeta. Člověk mimořádně vlídný a empatický nejen k pacientům, ale také ke svým kolegům.

Celý článek

Krajští zdravotničtí záchranáři dnes v Plzni slavnostně uvedli do provozu patnáct zbrusu nových sanitek.

Celý článek

Obrovské množství sanitek a hasičských i policejních vozů se dnes pohybovalo v blízkosti Nepomuka.

Celý článek

Na Dostálových dnech v Ostravě převzala primářka MUDr. Jana Kruba Vidunová, MBA, LL.M. ocenění za významný přínos v oblasti přednemocniční neodkladné péče u Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.

Celý článek

 16. říjen se už tradičně stává Světovým dnem záchrany života. Jelikož letos termín připadl na neděli, žáci několika škol navštívili Vzdělávací a výcvikové středisko ZZS PK už dnes. Podpořit je přišel i hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták, který nakonec také odhodil sako a resuscitaci si sám vyzkoušel.

Celý článek

Záchranáři Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje společně se studenty přivezli skvělé výsledky ze záchranářské soutěže Yeti Rescue, která se konala minulý víkend přímo v srdci Orlických hor.

Celý článek

Přestože dnes vrcholil veletrh cestovního ruchu ITEP, zúčastnili se naši zdravotničtí záchranáři i další tradiční akce - Cestářského rodea.

Celý článek

Veletrh cestovního ruchu ITEP patří k největším prezentačním akcím Plzeňského kraje. Jeho tradiční součástí jsou i záchranáři Zdravotnické záchranné služby PK, jejichž je Plzeňský kraj zřizovatelem. Veletrh se koná po dvouleté covidové pauze.

Celý článek

 Ani občasné silné přeháňky neodradily davy lidí z Plzně a bližšího i vzdálenějšího okolí od návštěvy největší prezentační akce všech složek IZS s názvem Hrdinové Plzně. Ta se uskutečnila v sobotu 10. září v areálu DEPO2015.

Celý článek

 Černý prapor na hlavní budově ZZS P K nikdy nevěští nic dobrého… Jen smutek, že nás opustil další z kolegů. Mnohdy předčasně, těsně po odchodu do důchodu, nebo ještě dřív. Smutná zpráva tentokrát přišla z oblasti Plzeň – venkov. Navždy nás opustil dlouholetý řidič – záchranář Miroslav Ďurák.

Celý článek

Po dvouleté pauze se v Plzni opět uskuteční celodenní akce pro rodiny s dětmi Hrdinové Plzně. Jedná se o jedinečnou prezentaci všech základních i doplňkových složek integrovaného záchranného systému (IZS). Hasiči, záchranáři, policisté, ale také horská, vězeňská či vodní služba pomocí ukázek techniky a zásahů přiblíží návštěvníkům svůj každodenní život. Organizátor, kterým je město Plzeň, naváže na formát z roku 2019, kdy ji nabídl v prostorách kreativní zóny DEPO2015. Akce se koná v sobotu 10. 9. od 11 do 18 hodin, vstup je zdarma.

Celý článek

Poměrně banální výjezd na alergickou reakci po pobodání hmyzem se změnil v drama nedaleko obce Nadryby na severním Plzeňsku.

Celý článek

Před nedávnem jsme varovali před rapidním nárůstem dopravních nehod v našem kraji a vyzývali účastníky silničního provozu k maximální obezřetnosti. Bohužel, i poslední týden přinesl řadu zbytečných nehod, u kterých zdravotničtí záchranáři zasahovali. K některým došlo pod vlivem návykových látek…

Celý článek

Ve Slunečné u Prášil proběhl další ročník oblíbené prezentační akce všech složek IZS  s názvem Bezpečná Šumava. 

Celý článek

Krajští zdravotničtí záchranáři ZZS PK , tentokrát z oblasti Západ, zasahovali u dalšího porodu v domácím prostředí. Malému Teodorovi přejeme vše nejlepší do života!

Celý článek

K jedné z nejtragičtějších letošních dopravních nehod došlo dnes odpoledne na dálnici D5 poblíž obce Benešovice na Tachovsku. Na místě zahynul jeden dospělý a dvě děti.

Celý článek

K leteckým neštěstím vyjíždí zdravotničtí záchranáři výjimečně. K jednomu z nich dnes došlo na Rokycansku. Pilot bohužel zahynul.

Celý článek

Jedna z lékařek Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje v civilu a mimo službu přijela k vážné dopravní nehodě. Pokusila se zachránit život těžce zraněnému řidiči.

Celý článek

Studenti Fakulty zdravotnických studií ZČU v Plzni si v prostorách Letecké záchranné služby AČR Plzeň Líně včera procvičili společně s pedagogy a pozemními i leteckými záchranáři řadu modelových situací, se kterými se budou během svého záchranářského života běžně setkávat.

Celý článek

Fotbalový zápas. Vyhrocená atmosféra. Potyčka. Dva fotbaloví chuligáni vytahují střelné zbraně a pálí do lidí… Takový byl námět taktického cvičení AMOK 2022.

Celý článek

Celou uplynulou sobotu strávili zástupci zdravotnických záchranářů v plzeňské Techmanii, kde se ZZS PK stala součástí zcela nové interaktivní expozice.

Celý článek

 V sobotu 18. června vás zveme na slavnostní otevření nové expozice v plzeňském science centru Techmania s názvem IR Když lidské oko nestačí, na níž se podílí i Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje.

Celý článek

Pukud se chcete stát součástí základního řetězce přežití, staňte se First responderem!

Celý článek

O záchranářské prezentace má veřejnost velký zájem. Obdrželi jsme další poděkování.

Celý článek

Jednou z nejtradičnějších záchranářských akcí je populární soutěž Rallye Rejvíz.

Celý článek

Hlavní sídlo krajských zdravotnických záchranářů v Plzni na Klatovské třídě hostilo v minulých dnech exkurze  studentů a pedagogů z několika zahraničních škol, konkrétně z USA, Estonska a Slovenska.

Celý článek

Po dvouleté covidové pauze se vrátil na rokycanské náměstí společný závod hasičů a zdravotnických záchranářů ve vyprošťování - tradiční Memoriál Jindřicha Šmause.

Celý článek

Stříbrská společnost RSF Elektronic spol. s r.o. patří k tradičním podporovatelům Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.

Celý článek

250 dětí z plzeňských základních škol a řadu zájemců z nakupující veřejnosti edukovali operátoři tísňové linky 155 v OC Plaza Plzeň během letošního ročníku Dne s linkou 155.

Celý článek

 Po dvouleté koronavirové odmlce slaví opět zdravotnické záchranné služby po celé republice naplno Den linky 155. Ve většině krajů ČR se uskuteční akce pro veřejnost, při kterých se velcí i malí návštěvníci seznámí s technikou a vybavením zdravotníků nebo si osvěží postupy při poskytování první pomoci.

Firma Abrex vydala již druhé auto ZZS PK jako model!

Celý článek

Ve čtvrtek 28. dubna proběhla na letišti v Líních u Plzně významná oslava. Už třicet let občanům Plzeňského a Karlovarského kraje zachraňuje životy Letecká záchranná služba Armády ČR, tedy konkrétně 243. vrtulníkové letky z 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely.

Celý článek

Zdravotnické operační středisko ZZS PK často aktivuje při život ohrožujících stavech (náhlá zástava oběhu, kritická dušnost, nezvladatelné krvácení) tzv. first respondera.

Celý článek

Po dvouleté pauze se konečně mohl opět uskutečnit jeden z nejpopulárnějších vytrvalostních běhů, Krajský půlmaraton Plzeňského kraje.

Celý článek

Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje požádala město Plzeň, konkrétně Odbor sociálních služeb Magistrátu města Plzně, o dotisk Anamnestických zdravotních a jazykových komunikačních karet pro vybavení všech vozů ZZS v kraji.

Celý článek

Společné cvičení Bio Hazard teamu krajských zdravotnických záchranářů a Hasičkého záchranného sboru proběhlo tento týden na stanici HZS Plzeň Košutka. Podívejte se na fotografie.

Celý článek

 Autobus na boku v ostré zatáčce nad strží, křik figurantů, dvě desítky zraněných. Všude plno hasičů, zdravotnických záchranářů a policistů. A také rozhodčích. Tak probíhalo velké taktické cvičení všech složek IZS s názvem Dopravní nehoda autobusu v nepřístupném terénu. Proběhlo ve středu 6. dubna 2022 nedaleko Plas na Plzeňsku.

Celý článek

 Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje včera slavnostně předala v sídle Krajského úřadu PK diplomy dalším účastníkům tentokrát už třetího akreditovaného kurzu pro řidiče zdravotnické záchranné služby.

Celý článek

Ahoj Víťo,

popravdě řečeno, moc Vítězslavů neznám. Jeden se mnou seděl tři roky na strojárně v první lavici, a dodnes jsme kamarádi. V republice je nás 9.275. Tys teď bohužel ubyl. Asi jsi své jméno zdědil po tátovi, já ne, já ho získal po slavné skladatelce Vítězslavě Kaprálové, kterou můj otec obdivoval. Taky umřela mladá…

Celý článek

 Ve víru skličujících udílostí posledních dnů obdrželi nejen plzeňští krajští zdravotničtí záchranáři pozvání od plzeňských Viktoriánů na fotbal. Celá tzv. první linie se sejde 12. března v Doosan Areně na zápase s Teplicemi.

Celý článek

V souvislosti s děním na Ukrajině vláda ČR dnes vyhlásila krizová opatření a od 4. března chystá nouzový stav.

Celý článek

 Krajští zdravotničtí záchranáři nesouhlasí s vojenskou invazí na Ukrajině. Ukrajinským obyvatelům vyjadřujeme plnou podporu v boji za svobodu vlasti a věříme v mírové ukončení konfliktu. Jako zdravotníci zásadně odmítáme, aby byly kvůli mocenským zájmům mařeny lidské životy v 21. století už i na území Evropy.
 Náš zřizovatel, Plzeňský kraj, zřídil v bývalém obchodním centru Prior na Americké třídě v Plzni Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU). Kromě základních složek IZS (HZS, PČR) zde budou přítomny i další složky státu jako OAMP (Odbor azylové a migrační politiky), SUZ (Správa uprchlických zařízení), dále VZP, Úřad práce pro PK a zástupci některých neziskových organizací, kteří v počáteční fázi pomohou Ukrajincům s žádostmi o udělení víz, s registrací zdravotního pojištění či s ubytováním (Ministerstvo vnitra ČR pak zřizuje portál, kde bude evidence všech volných ubytovacích kapacit). Pokud se uprchlíci nebudou mít jak dopravit do místa ubytování, pomohou jim hasiči. Zdravotničtí záchranáři jsou samozřejmě připraveni zajistit zdravotní pomoc v akutních případech poruchy zdraví či při náhlém zhoršení chronických onemocnění, bude-li to potřeba. Méně závažná onemocnění pak budou řešena pomocí blízce situované EUC Kliniky na Denisově nábřeží. Naše organizace zároveň nabídla pomoc SPISu (Systému psychosociální intervence), který funguje 24 hodin denně.
 V rámci Krizového štábu PK byla zřízena Pracovní skupina KŠ PK pro Ukrajinu, jejímž členem se stal ředitel ZZS PK Pavel Hrdlička. Tato skupina bude koordinovat činnost KAPCU i případnou centrálně požadovanou humanitární pomoc. S materiální či finanční pomocí pro Ukrajinu, o kterou mnozí zaměstnanci projevují zájem, je v současné době vhodné a nejefektivnější se obrátit na humanitární či neziskové organizace (např. ČČK, Člověk v tísni, ADRA, Charita, apod.).
 Jen pro zajímavost, krajští záchranáři mají ve svém středu i operátora ZOS původem z Ukrajiny, který nejenže své kolegy relevantně informuje o událostech přímo z místa konfliktu, ale také přes své příbuzné a známé pomáhá s odvozem darů pro Ukrajince. Podobně se zapojují i záchranáři z Rokycanska. Všem, kteří se na jakémkoli druhu pomoci podílejí, děkujeme.

Text: Pavel Hrdlička, Vítězslav Sladký

Foto: ZZS PK a archiv redakce 

kyjev  kyjev 2

Plzeň se po následující dva dny stává hlavním českým centrem terénní medicíny. V Parkhotelu začaly jubilejní 10. Plzeňské dny urgentní medicíny.

Celý článek

Plzeňští krajští zdravotničtí záchranáři prožili další z velmi rušných víkendů. Zasahovali u několika vážných dopravních nehod, násilného trestného činu, pádu větroně i mnoha opileckých výtržností.

Celý článek

Jak už informoval portál krimi-plzen.cz, krásné poděkování obdrželi krajští zdravotničtí záchranáři od tatínka v terénu narozeného Tobiáše.

Celý článek

Skvělým videem od Romana Berkovce se vracíme k velkému listopadovému cvičení českých a německých zdravotnických záchranářů. Podívat se můžete zde: YOUTUBE

Milujete rychlou jízdu, nebo celý den rádi telefonujete?? Přijďte mezi nás!

Celý článek

 V pátek 7. ledna navšítívili plzeňské zdravotnické záchranáře studenti Střední průmyslové školy strojnické a SOŠ prof. Švejcara v Plzni v doprovodu ředitelky školy Ing. Jarmily Konopové a pedagoga Mgr. Jiřího Prunera.

Celý článek

Jeden milion pro naše záchranáře

 Společnost IVT Tepelná čerpadla podpořila na konci roku 2021 záchranáře, kteří nyní bojují v první linii s pandemií covidu. Prostřednictvím Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR věnovala jeden milion korun, který bude rozdělen mezi 14 krajských záchranných služeb a využit ke zlepšení pracovního prostředí, případně pro sportovní a kulturní aktivity záchranářů.

Celý článek

Plzeňští krajští zdravotničtí záchranáři si klidné oslavy příchodu roku 2022 neužili.

Celý článek