Je tomu právě rok, kdy jsme poprvé společně s lékaři a zdravotníky plzeňské Fakultní nemocnice pozdravili veřejnost i své kolegy.

Celý článek

Vážené kolegyně, milí kolegové,

když jsme se zamýšleli nad letošní vánoční zdravici, popravdě řečeno nás krom zdánlivých banalit, jako je zdravíčko, štěstíčko, lásečka a pohodička (tedy toho, co si zarputile každoročně přejeme, ale povětšinou nemáme) nic nenapadlo.

Celý článek

Město Plzeň už počtrnácté ocenilo během slavnostního setkání osobnosti, které v letošním roce vykonaly mimořádné činy při záchraně lidského života a majetku.

Celý článek

Vzdělávací a výcvikové středisko Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje dnes 6. prosince slavnostně předalo diplomy dalším čtyřiadvaceti úspěšným absolventům akreditovaného kurzu Řidič vozidla zdravotnické záchranné služby. Skončil tak již pátý běh těchto kurzů a zároveň probíhá šestý.

Celý článek

V sobotu 11. listopadu proběhlo v nočních hodinách jedno z vůbec největších taktických cvičení všech složek IZS. Simulovalo vykolejení vlaku v tunelu Ejpovice u Plzně a námětově vycházelo ze skutečné nehody vlaku v Gotthardském tunelu ve Švýcarsku ze srpna letošního roku.

Celý článek

Poslední službu 27. října 2023 odsloužil dlouholetý lékař Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje MUDr. Jan Kuda a rozloučil se tak nejen se svými kolegy, ale také s prací výjezdového lékaře záchranné služby. S humorem sobě vlastním dodává: „Ještě to jde, jen nikomu nesmím říkat, kolik mi je. Přece jen už je čas dát nožky nahoru…“

Celý článek

Na kongresu Dostálovy dny v Ostravě převzala za tým ZZS PK primářka MUDr. Jana Kruba Vidunová, MBA, LL.M. mezinárodní ocenění iniciativy Angels za péči o pacienty s akutní cévní mozkovou příhodou. Plzeňští krajští záchranáři získali nejvyšší, tedy diamantové ocenění.

Celý článek

Předání ocenění proběhlo 25. 10. 2023 v rámci XXIX. Dostálových dnů urgentní medicíny v Ostravě.


Na základě návrhů jednotlivých krajských zdravotnických záchranných služeb byli oceněni zástupci zdravotnických i nezdravotnických profesí, které na záchranných službách působí. Všichni jsou důležitým článkem řetězce, všichni odvádí skvělou práci a plným právem si tak zaslouží naše poděkování. Cenu nominovaným osobnostem předali prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb MUDr. Marek Slabý a ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje MUDr. Roman Gřegoř, MBA.

Letošní ročník „Dostálek“ proběhl pod mottem: „Jsme na jedné lodi, aneb mezioborová spolupráce v urgentní medicíně a primární péči“.

Za Zdravotnickou záchrannou službu Plzeňského kraje byl nominován její lékař Jiří Chvojka za vysoce kvalifikovaný a lidský přístup k pacientům i ke kolegůmJeho nominaci primářka MUDr. Jana Kruba Vidunová, MBA, LL.Mzdůvodnila takto:

MUDr. Chvojka působí ve výjezdových skupinách Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje od roku 2013 jako tzv. „dohodář“. Asi každý z řad našich nelékařů je rád, pokud má na směně za parťáka v sanitním vozidle právě Jirku. Je totiž mimo jiné skvělý vedoucí týmu a má přirozenou autoritu. Jeho lidskost, kterou projevuje k pacientům i svým kolegům, je skutečně příkladná a mnoho z nás se shoduje, že druhý takový doktor se špatně hledá. Není ale jen „obyčejným dohodářem“… Od roku 2018 je pro nás cenným členem týmu vzdělávacího a výcvikového střediska. Je neuvěřitelnou studnicí informací a praktických zkušeností, které sbíral na mnoha pracovištích. Bylo to, a stále je, nejen prostředí různých pracovišť FN Plzeň (a Lékařské fakulty v Plzni), ale např. i paluba vrtulníku letecké záchranné služby. Svůj rozhled a zkušenosti získával na zahraničních pracovištích intenzivní péče v Německu (Norimberk, Berlín) a na americkém kontinentu (Houston). Působí jako instruktor prestižních kurzů (ALS, kurz horské medicíny), dalšími mnoha kurzy jako frekventant úspěšně prošel… Ale nejen prací živ je člověk... Vedle toho všeho pro něj moc znamená jeho syn. Jirka rád cestuje, sportuje (fotbal, skialpy...), poslouchá hudbu a ani filmy mu nejsou cizí. Zamiloval si některé nesmrtelné hlášky z filmů, např. Světáci, Černí baroni. Vidí v nich často odraz reálného života, ostatně jako mnozí z nás.

Jiří Chvojka byl ale i tentokrát aktivním účastníkem kongresu, když odprezentoval své přednášky s názvy „Kam kráčíš urgentisto?“ a „Klíště a maso" alfa-gal syndrom a následné anafylaktické reakce – kazuistiky.

Text: Jana Kruba Vidunová, Vítězslav Sladký

 

Chvojka 1

 

Chvojka 2

 

Chvojka 3

V neděli ráno po deváté hodině došlo v obci Přeštice k dopravní nehodě osobního automobilu a našeho sanitního vozu, který se zapnutým výstražným zařízením transportoval pacienta v doprovodu policie do Plzně. Nehoda si vyžádala čtyři zraněné, nezraněn zůstal pouze transportovaný pacient. Dnes jsou již naši záchranáři i policista v domácím ošetřováni.

Celý článek

Ruku na srdce… Víte, jak poskytnout první pomoc? Jak správně postupovat při resuscitaci, eventuálně pracovat s AED – automatizovaným externím defibrilátorem? Jak rozpoznat srdeční zástavu, správně zavolat záchranku a zahájit nepřímou srdeční masáž?

Celý článek

Dne 4. října 2023 proběhlo taktické cvičení složek IZS v areálu Horské služby na Špičáku. Kolegové z útvaru krizové připravenosti Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje, připravili a koordinovali celé cvičení.

Celý článek

Krajští zdravotničtí záchranáři společně s dalšími složkami IZS řešili 26. září po poledni poměrně rozsáhlou událost s hromadným postižením osob v Plzni na Lochotíně. V areálu školy došlo k údajnému uniku přesně nespecifikované chemické látky. Řadě studentek bylo nevolno a měly dýchací potíže. Nikdo však nebyl přímo ohrožen na životě. Celá budova byla následně evakuována.

Celý článek

Máme svůj historicky první nástěnný kalendář! Krajští zdravotničtí záchranáři si vyměnili na chvíli své role s muzikálovými herci Divadla J.K. Tyla v Plzni a vznikly zábavné snímky, které mužete vidět v kalendáři, který jsme pokřtili v Novém divadle v pátek 22. září 2023 před představením Lloyd Webberova muzikálu Sunset Boulevard.

Celý článek

Krajští zdravotničtí záchranáři zvou veřejnost i letos na veletrh cestovního ruchu Plzeňského kraje ITEP 2023, který se uskuteční v halách TJ Lokomotiva v Plzni ve dnech od 21. – 23. září.  

Celý článek

 Příchod na tento svět si nikdo z nás nevybíráme. To ovšem neplatí pro dvě malé slečny, které se rozhodly, že už je u maminky nuda, a že už je na čase se podívat taky někam jinam. My vám je teď v krátkosti představíme, především těch několik minut, které předcházely a i to, co bezprostředně následovalo po jejich narození, aby byly holčičky v pořádku.

Celý článek

Rychlejší a bezpečnější průjezd Plzní umožňuje řidičům IZS nově instalovaná technologie řízení křižovatek na Borech.

 

Celý článek

V červenci zahynulo na českých silnicích nejméně 36 lidí. Umíralo se i na silnicích našeho kraje.

Celý článek

Každoročně v Čechách utone kolem 200 lidí. Buďte v horkých dnech opatrní.

Celý článek

ZZS PK na Hracholuskách spolupracuje s vodními záchranáři. Letos už pomohli zachránit muže po pádu ze střechy i sebevraha, který chtěl utonout.

Celý článek

Další moderní technologii mají k dispozici krajští zdravotničtí záchranáři. Jedná se o speciální monitorovací magnetickou kameru.

Celý článek

Drony neslouží pouze k zábavě mezi leteckými nadšenci, ale mohou výrazně pomoct i při události s hromadným postižením osob.

Celý článek

Plzeňská zoologická a botanická zahrada se rozhodla poděkovat všem složkám IZS.

Celý článek

Krajské zdravotnické záchranáře postihla další ztráta. Po krátké a těžké nemoci nás navždy opustil kolega Pavel Knopf z výjezdové základny Domažlice.

Celý článek

Tyhle řádky píšeme s obrovským smutkem v duši. V neděli 28. května, během krásného slunečného dopoledne, všechny kolegy ze Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje šokovala a zarmoutila zpráva o předčasném a nečekaném skonu dlouholetého lékaře Jiřího Klozara.

Celý článek

Sedmička je prý šťastné číslo. A právě tolik nových sanitek záchranné služby nyní uvádí do provozu ZZS Plzeňského kraje.

Celý článek

Společnost RSF Elektronic, spol. s r.o. již několik let podporuje krajské zdravotnické záchranáře, respektive naši výjezdovou základnu Stříbro.

Celý článek

Krajští zdravotničtí záchranáři z výjezdových základen Rokycany, Manětín a Domažlice se zúčastnili již XVI. ročníku Memoriálu Jindřicha Šmause, který se tradičně koná na rokycanském náměstí.

Celý článek

15.5. Den národní tísňové linky zdravotnické záchranné služby. Navštívily nás stovky lidí a obdrželi jsme i dvě dojemná poděkování.

Celý článek

Napříč republikou oslaví zdravotnické záchranné služby Den linky 155, a to už toto pondělí se symbolickým datem 15. 5. Ve většině krajů se uskuteční akce pro veřejnost, při kterých se návštěvníci seznámí s technikou a vybavením záchranářů a připomenou si také postupy při poskytování první pomoci.

Celý článek

 

Pro Zdravotnickou záchrannou službu Plzeňského kraje vždy bylo velkou ctí doprovázet válečné hrdiny! 

Celý článek

30. dubna 2023 odešel do důchodu náš dlouholetý řidič a milý kolega Jan Vavroušek. Za volanty sanitek strávil prakticky celý pracovní život, plných 40 let.

Celý článek

Dnes máme poslední dubnový den. A i v našich končinách dřívější, ze zdravotního hlediska poměrně neškodné dopolední prvomájové průvody, nahradilo o den dříve noční skotačení s trochu riskantnějším druhem lidové zábavy, zvané pálení čarodějnic.

Celý článek

Zdravotnická záchranná služba poprvé představila nový, téměř třicetičlenný běžecký tým!

Celý článek

Náš Bio Hazard tým 13. dubna letos podruhé nacvičoval společně s hasiči transport pacienta s vysoce nakažlivou chorobou.

Celý článek

Velikonoční Velký pátek pro krajské zdravotnické záchranáře neproběhl v poklidu.

Celý článek

Další dvě poděkování od pacientů udělala radost výjezdovým skupinám z Klatov, Plzně, Stodu a také zdravotnickému operačnímu středisku ZZS PK.

Celý článek

V pondělí v podvečer byli krajští zdravotničtí záchranáři požádáni lékaři FN Plzeň o urgentní transport dvouměsíčního kojence s lékařskou výjezdovou skupinou do pražské Fakultní nemocnice v Motole.

Celý článek

Krátce po čtvrteční půlnoci se na národní tísňovou linku 155 obrátil anglicky hovořící cizinec s tím, že jeho žena patrně rodí.

Celý článek

Krajští zdravotničtí záchranáři školili first respondery. Zatímco v sobotu 11. března probíhal kurz pro  zcela nové zájemce o toto dobrovolnické záchranářství, v neděli pak absolvovali opakovací lekce stávající first respondeři.

Celý článek

7. března před půlnocí se na tísňovou linku 155 obrátila pacientka ročník 1946 s tím, že trpí vysokým tlakem a bolestí na hrudi.

Celý článek

Dne 10. února spěchali krajští zdravotničtí záchranáři hned v sedm hodin ráno v Plzni na Karlovarskou ulici, kde srazil osobní automobil malého chlapce.

Celý článek

Po roce jsme se opět sešli v sále kongresového centra Parkhotelu Plzeň s kolegy ze všech koutů republiky. Zájem posluchačů o letošní ročník byl nadprůměrný, což nás velmi těší.

Celý článek

Další poděkování, tentokrát dokonce od lékařky, dorazilo na adresu krajských zdravotnických záchranářů.

Celý článek

Hned u tří velmi vážných pracovních úrazů zasahovaly všechny složky IZS během čtvrtka a pátku.

Celý článek

V neděli 19. února v poledne slavnostně otevřeme za účasti krajských zdravotnických záchranářů dlouho očekávaný Západní okruh Plzně.

Celý článek

Další milé poděkování obdržely výjezdové skupiny ZZS PK od pacienta Bohumila Vítka, kterého ošetřovaly po náhle vzniklých bolestech na hrudi na jednom z plzeňských parkovišť:

Celý článek

ZZS PK zveřejňuje kompletní program již XI. ročníku Plzeňských dnů urgentní medicíny, který pořádáme v kooperaci se společností Sanopharm CZ.

Celý článek

 Na adresu ZZS PK přišlo další poděkování, tentokrát od paní Kratochvílové, která se stala 8. ledna 2023 účastnicí dopravní nehody. Krajští zdravotničtí záchranáři jsou nejen potěšení, že jejich práce má smysl, ale zároveň děkují i za zpětnou vazbu.

Celý článek

Ve středu 11.ledna 2023 proběhlo ve FN Bulovka v Praze taktické cvičení zaměřené na simulaci příjmu pacienta v režimu vysoce nakažlivé nemoci. Zúčastnili se jej i záchranáři Bio Hazard týmu ZZS PK.

Celý článek

Město Plzeň při svém 13. ročníku slavnostního setkání ocenilo na sklonku roku osobnosti, které vykonaly mimořádné činy při záchraně lidského života a majetku.

Celý článek

Hledáme zájemce z řad laické veřejnosti v těchto vybraných lokalitách a jejich okolí.

Celý článek

Milé poděkování od maminky sedmiletého Prokůpka obdrželi v těchto dnech krajští zdravotničtí záchranáři z výjezdové základny Plzeň – Bory.

Celý článek