Aktuálně 2020

Záchranáři řeší nárůst počtu výjezdů. Přibývá nehod i násilí v ulicích

Od začátku minulého týdne se krajští zdravotničtí záchranáři potýkají se zvýšeným počtem výjezdů. Ten oproti dlouhodobému průměru vzrostl zhruba o dvacet procent.

Nejedná se však překvapivě o kolapsy z horka, kterých záchranáři zaznamenali jen naprosté minimum. Výrazně stoupl počet závažných dopravních nehod a také násilných činů. Řidiči, motorkáři i cyklisté začali bourat už začátkem minulého týdne, kdy vydatně pršelo. Počet nehod bohužel ale neklesl ani při zlepšeném počasí. Hned ke třem vážným dopravním nehodám došlo v pátek dopoledne. Nejzávažnější se stala před půl devátou ráno u Přívětic na Rokycansku, kde se na silnici ve směru od Bezděkova střetl nákladní a osobní automobil. Na místo vyjely všechny záchranné složky a vzlétl i vrtulník LZS, silnice přes Přívětice. Bohužel, přes veškerou snahu zasahujících má tato nehoda tragické následky. Žena narozená v roce 1953 z osobního vozu utrpěla velmi vážná zranění, kterým přes veškerou snahu záchranářů po resuscitaci podlehla. Jen o chvíli později došlo ke střetu dvou osobních vozů u Běšin, jehož následkem skončili dva lidé se středně těžkým poraněněním v nemocnici. Před půl desátou pak vyjížděly všechny záchranné složky do Chodové Plané, kde došlo v ulici Pohraniční stráže ke střetu osobního vozu s traktorem, respektive jeho přívěsem. I zde byla hlášena zaklíněná osoba, kterou následně záchranáři transportovali do nemocnice v Chebu.

 Zdravotníky však znepokojuje zejména nárůst násilí mezi lidmi. Ten je provázen množstvím potyček a zraněných nejen v centru Plzně, ale po celém Plzeňském kraji. Jako problematické se dlouhodobě jeví nejrůznější ubytovny s množstvím cizinců, kde PČR i ZZS PK zasahuje i několikrát denně. K nejzávažnějšímu napadení, o němž již hovořila tisková mluvčí PČR, došlo v pátek v podvečer v Kožlanech. Čtyřiadvacetiletý muž zde naprosto brutálně napadl pravděpodobně železnou tyčí svého sedmačtyřicetiletého soka, jemuž způsobil devastující poranění hlavy. Ten byl leteckou záchrannou službou transportován v kritickém stavu do Fakultní nemocnice v Plzni, kde po třech dnech intenzivní péče nakonec skonal.

 Za zmíńku stojí i případ, kdy v pondělí nad ránem záchranáři vyjížděli do Hálkovy ulice v Plzni k opilé astmatičce, která se měla údajně dusit. Žena před nimi však začala prchat a hrozila skokem pod přijíždějící auta. Zdravotníci si tak museli na pomoc přivolat policisty, kteří ženu zadrželi a po ošetření putovala na protialkoholní záchytnou stanici.

 Protože výrazně stoupá i počet tonutí, úrazů a sebevražedných pokusů, krajští zdravotničtí záchranáři opakovaně vyzývají veřejnost, aby se chovala zodpovědně a nehazardovala se svými životy.

Text: Vítězslav Sladký

Ilustrační foto: Martin Brejcha

prohlídky 2