Aktuálně 2021

Na Domažlicku se srazily vlaky. Tři lidé zahynuli, 36 zraněných je v nemocnicích

Ve středu 4. srpna 2021 v ranních hodinách došlo u obce Milavče na Domažlicku ke střetu vlaků EX 351 „Západní expres“ (München – Praha) s osobním vlakem OS 7406.

První volání na tísňovou linku 155 přišlo na ZZS PK v 8:08 hod, první výjezdové skupiny dorazily na místo neštěstí v 8:18. Zdravotnické operační středisko ZZS PK řeší událost jako HPO (hromadné postižení osob) a vyhlašuje tzv. traumaplán. Podle prvotního odhadu je místě více než 50 postižených.

U železničního neštěstí zasahovaly tři vrtulníky LZS (Plzeň – Líně, Praha, České Budějovice), sedm výjezdových skupin ZZS (2 x RV, 5 x RZP), inspektor provozu ZZS PK, pět speciálních vozů ZZS PK pro řešení HPO, deset výjezdových skupin RZP z Německa a několik převozových sanitek DRNR. HZS poskytla transportní autobus.

Na místě události utrpěly tři osoby zranění neslučitelná se životem (oba strojvůdci a jedna cestující), osm osob utrpělo těžká zranění, 6 lidí bylo poraněno středně těžce a 50 lidí lehce (většinou pohmožděny, drobné rány od skla apod.)

Nejvážněji zraněné transportovala LZS do FN Plzeň na Emergency (3 osoby) a do FN Praha Motol (1 osoba) a ÚVN Praha Střešovice (taktéž 1 osoba). Další tři vážně zraněné převezly sanitky ZZS na urgentní příjem FN Plzeň. O další zraněné se podělily nemocnice v Klatovech, Stodu, Domažlicích a FN v Plzni na Lochotíně a Borech. 10 cizinců transportovaly sanitní vozy do SRN. Celkem bylo nehodou zasaženo 67 osob, z nichž 36 bylo transportováno do zdravotnických zařízení. Zdravotnická činnost a odsun pacientů byly ukončeny ve 12:30. Aktivace traumaplánu byla ukončena ve 14:15.

Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje děkuje za spolupráci všem složkám IZS, ale také mnoha českým ZZS za okamžitě nabídnutou pomoc. Nabídky těch vzdálenějších jsme nevyužili, ovšem za vstřícnost jsme vděční. Zvláštní poděkování pak patří kolegům z Německa, kteří na místo tragické nehody vyslali rovněž značný počet sil a prostředků. Vážíme si i pomoci řidičů sanitek DRNR a nabídky kapacit vzdálenějších nemocnic.

Jedno z nejhorších neštěstí posledních let, které se v našem kraji událo, se podařilo zvládnout s minimem obětí díky perfektní práci našich záchranářů, zdravotnického operačního střediska a díky často nacvičované spolupráci všech složek IZS, včetně zdravotnických zařízení.

Text: Vítězslav Sladký, ZZS PK

Foto: ZZS PK, HZS, LZS AČR, Krimi-plzen.cz

MILAVČE 1

 

MILAVČE 2

 

Milavče 7

 

Milavče 8